Jak vybrat správné chrániče na kolečkové brusle – Průvodce
Kupujete si své první brusle a přemýšlíte jaká ochrana se Vám bude hodit? Vybíráte dětské chrániče na inline brusle? Jsou na kolečkové brusle chrániče nutné? Jaké vybrat chrániče? Pojďme se tedy podívat, jak to s ochranou zdraví při bruslení je.
Často se říká, že kdo nepadá jezdí pod své možnosti. Nejspíše to tak bude, ale zastáváme názor, že pádům je lepší předcházet rozumným tréninkem a vážným zraněním, se raději vyvarovat dobrými chrániči, než při léčení přijít o spoustu radosti z bruslení. Bohužel totiž můžete být sebelepší jezdec, ale předvídat a vyhnout se všemu vždy nelze.
Jaké chrániče jsou na brusle nejvíce potřeba?
Tím absolutním minimem, který by každý měl mít je helma - hlavu máme jen jednu - a chrániče zápěstí, respektive dlaní, protože na ty se padá nejčastěji. To je úplný základ pro inline fitness kolečkové brusle co se chráničů týče. Pokud chcete ochranu rozšířit pořiďte si chrániče kolen a v poslední řadě chrániče loktů. Na chrániče k aggressive bruslím a brulení ve skateparku se podíváme detailněji v závěru.
Helmy na brusle
Nebojte se - s helmou jezdí stále více lidí a hlavně se již vyrábějí helmy, které jsou lehoučké a prakticky o nich nevíte. Helma na inline brusle tak může být nejen praktická, ale i pohodlná a dokonce slušivá.
Helma na kolečkové brusle musí dobře sedět, nepadat, neposouvat se a krýt dostatečně čelo i temeno. Výhodou přileb na kolečkové inline brusle je fakt, že oproti cyklistickým jsou více uzavřené právě na temeni - u bruslí se počítá s pády vzad, u kola s pády přes řidítka - chrání tak nejen více, ale můžete ji právě použít i na všechny další nemotorové kolečkové sporty. To se hodí hlavně u dětí, kdy stačí jedna dětská helma na brusle, odrážedlo, kolo i koloběžku. Dětská helma lze použít i na lední brusle.
- Lehoučká helma Ennui unisex - dámská i pánská v černé barvě
- Lehoučká helma Ennui unisex - dámská i pánská v tmavě šedomodré barvě
- Lehoučká helma na inline brusle - dámská / pánská červená
- Lehoučká helma Ennui unisex bílá
- Lehoučká helma Ennui černá s růžovou a teal
Přilba na kolečkové brusle může mít mnoho tvarů. Vyrábí se “kokosy” plné urban helmy které většinou využijete k freeskate a aggressive. Odlehčené helmy s bohatým větráním, které se nejčastěji používají na fitness. V neposlední řadě aerodynamicky tvarované helmy pro závodní a výkonnostní fitness bruslení. Dětské helmy pokrývají veškeré styly.
- Dobře odvětraná helma na kolečkové brusle černá PS Classic
- Stylová dobře odvětraná helma s odnímatelným kšiltem bílo růžová dámská
- Stylová dobře odvětraná helma s odnímatelným kšiltem černo modrá pánská
- Dětská helma růžová se samolepkami
- Dětská helma černá se samolepkami
Výběr je spíše designovou záležitostí a pokud Vám pro Váš typ hlavy sedí jiný styl helmy, než v jakém stylu bruslíte není to překážkou. Dobře padnoucí helma bude fungovat stejně dobře, ať je její tvar a vzhled jakýkoliv - důležité je, že sedí správně Vašemu tvaru hlavy.
Chrániče na brusle
Mezi chrániči se setkáte se dvěma typy. První, dá se říci minimalistický, typ chráničů je postaven tak aby poskytoval ochranu a co nejméně ovlivňoval pohyb. Většinou je využito pružných materiálů jako je lycra, elastan či polyesterová síťovina. U chráničů kolen, loktů a některých rukavic se můžete setkat s EVA pěnou.
Druhým typem chráničů jsou chrániče s pevným skeletem, ty jsou určeny především začátečníkům a příležitostným bruslařům. Případně má využití u bruslařů, kteří hledají maximální ochranu (sjezdy, rampy). Chrániče s pevným skeletem jsou anatomicky tvarované s měkkou výplní a poskytují dobré bezpečí za rozumnou cenu.
Tip: Běžně u nás prodávané chrániče nelze použít pro motorizované sporty a horolezectví, ale využijete je u všech kolečkových a jiných akčních sportů, jako je například skateboarding, cyklistika, jízda na koloběžce nebo různé zimní sporty.
Chrániče na ruce
Ruce jsou tím prvním, co při pádu dáváme před sebe a proto je ochrana zápěstí a dlaní tak důležitá. Správný chránič zápěstí částečně fixuje a zpevňuje, tím ho dělá odolnějším vůči možný zraněním. Existuje několik konstrukčních variant chráničů, od nejlehčích rukaviček - které zabrání prakticky jen odřeninám, přes chrániče s plastovou výztuhou až po chrániče zápěstí kde je využito pevných materiálů jako je kůže či kov.
Nejlehčími minimalistickými chrániči na ruce jsou rukavice Ennui Cerrera, u kterých se můžete rozhodnout, zda oblast dlaně chcete chránit plastovou destičkou, či pouze kůží. Obdobou je novinka pro rok 2024 - Rukavice Powerslide Race Pro, které vychází ze závodních chráničů. Mají také na výběr ze dvou druhů ochrany dlaně - plastové a kevlarové, oboje je vyměnitelné na bázi suchého zipu. Rukavice jsou vyrobeny z lycry a tak působí jako druhá kůže. Pro snadné navlékání a sundavání jsou vybaveny poutky.
Nejlevnějšími chrániči zápěstí jsou Powerslide Standard kdy je chránič tvořen plastovou výztuhou a upínán pomocí pásků na suchý zip. Takovýto chránič chrání před základními pády a odřeninami.
Dalším typem chráničů na zápěstí jsou natahovací chrániče Powerslide Onesie woman v tyrkysové/teal barvě, kdy je kombinován pružný materiál a plastový chránič dlaně–zápěstí doplněn o pásek na utažení. Tento typ chrániče je v černé barvě i pro muže pod názvem PS Onesie Men a na podobném principu jsou postaveny i chrániče kolen. Lze tedy zakoupit i v sadě:
- Sada chráničů Powerslide Onesie v černé barvě
- Sada chráničů Powerslide Onesie v tyrkysové/ teal barvě
Zvýšenou ochranu poskytují rukavice z PU kůže - Urban Glove, které mají zabudovaný jak plastový chránič na dlaň–zápěstí, tak odolné chrániče z EVA pěny na místech kloubů.
Chrániče zápěstí, které doporučujeme těm, kterým záleží na zdraví, živí je ruce, nebo jezdí riskantním způsobem jsou Ennui City Brace. Tyto chrániče nejenom samy používáme, ale máme vyzkoušené i na nejbližších známích a zachránili ruce od nejedné zlomeniny. Chrániče jsou tvořeny pružným neoprenem a velmi odolným materiálem s dvěmi kovovými zabudovanými výztuhami. Vše doplněno pásky na suchý zip pro dokonalé utažení. Vyvíjeny byly ve spolupráci s ortopedy a poskytují tak maximální možnou ochranu zápěstí. Navíc je méně pravděpodobné, že chránič při pádu definitivně zničíte. Všechny jeho vlastnosti z něj dělají ten nejodolnější a nejlepší chránič zápěstí který můžete mít.
Chrániče kolen
Ochrana kolen při bruslení je další možností jak minimalizovat zranění při pádu. Už i ty nejzákladnější chrániče kolen mají pružný navlékací tunel a dva pásky k dotažení. Právě navlékací tunel drží lépe chránič na svém místě a minimalizuje možnost sklouznutí. Pásek nad a pod kolenem jej pak dodatečně fixují.
Vyšší kategorie chráničů se snaží maximalizovat pohodlí a tak natahovací chrániče PS Onesie jsou upleteny ze čtyřsměrně roztažné bavlny, doplněny o silikonové neklouzavé pásky a okolí čéšky je anatomicky tvarované z pěny pohlcující nárazy a doplněné plastovým chráničem pro odolnost.
Ty nejlepší chrániče na kolečkové brusle a další sporty - Ennui Shock - mají ochrannou část tvořenou z hmoty, jež je za běžných okolností měkká, ale tvrdne nárazem a pohlcuje energii nárazu. Samozřejmostí je i protiskluzový silikonový proužek a příjemný pružný návlek, který se snadno schová i pod kalhoty. Maximálně nenápadné jsou pak chrániče Ennui Shock Pro, kde je technologie doplněna ještě kevlarem, který dělá chrániče odolnější a schopné skluzu při pádu. Zároveň je kevlarový potah matný a chránič tak ještě méně nápadný, což využijí i ženy, který tento typ chráničů mohou nosit přes legíny a tím chránit svá kolena a zároveň zůstat stylové během inline bruslení.
- Základní chrániče kolen Powerslide Standard
- Chrániče kolen natahovací černé Onesie
- Chrániče kolen natahovací tyrkysové / Teal Onesie
- Pokročilé chrániče kolen absorbující náraz (chytrá hmota) Ennui Shock
- Kevlarové chrániče kolen Ennui Shock
Tip: Často lze chrániče použít i v rámci ostatních sportů, tedy na koloběžky, skateboard atd. - tedy ochrana pro všechny nemotorové kolečkové sporty (podrobněji v návodu ke konkrétnímu produktu ).
Chrániče na lokty
Chrániče loktů využijete na kolečkových inline bruslích nejspíše nejméně, přesto jsou situace kdy se hodí. Vybírat můžete opět ze základních chráničů loktů Powerslide Standard s plastovou výztuhou, nebo z pokročilých chráničů Ennui Shock, využívajících hmotu schopnou absorbovat energii nárazu. Dostupné jsou ve dvou variantách - s kevlarem a bez kevlaru, které jsou vhodnější pod oblečení.
- Chránič loktů Powerslide Standard
- Chránič loktů Ennui Shock vhodný na kolečkové inline brusle
- Chránič loktů Ennui Shock vhodný na kolečkové inline brusle - s kevlarem
Sady chráničů
Sada chráničů obvykle obsahuje ty nejpodstatnější chrániče pro kolečkové inline brusle, což jsou chrániče zápěstí a chrániče kolen, které v sadě získáte za zvýhodněnou cenu. Tím získáte ty nejzákladnější chrániče vhodné pro kolečkové sporty. Některé sady obsahují i chrániče loktů. Nezapomeňte doplnit nejdůležitější ochranou - helmou.
Tip: Pokud jde o běžné bruslení na kluzišti jsou chrániče pro lední bruslení totožné s chrániči kolen, loktů a zápěstí jako pro brusle kolečkové, můžete je tak použít i při učení na ledu.
Dětské chrániče na brusle
Chrániče na brusle pro děti se příliš neliší od těch pro dospělé. Úplným základem je dětská helma, která ochrání i před pádem vzad. Pokud již doma dětskou helmu máte, zkontrolujte, zda správně sedí - chrání před pádem vpřed (nad obočím je cca 2 prsty) a je dostatečně uzavřená i v zadní části. Tím se právě může helma na kolečkové brusle lišit od helmy cyklistické, která bývá v zadní části více otevřená a nepočítá s pády vzad. Dětská helma na inline brusle může být použita i jako dětská helma na lední brusle a další kolečkové sporty - odrážedlo, koloběžku, skateboard, či kolo.
Další chrániče pro nejmenší jsou dětské chrániče na kolena a lokty, které jsou často spolu s chrániči zápěstí v dětské sadě chráničů.
Dětská sada chráničů na in-line brusle v modré barvě obsahující dětské chrániče na kolena a lokty i dětský chránič zápěstí je dostupná ve dvou velikostech, které snadno vyberete dle přiložené tabulky.
Obdobná sada dětských chráničů v růžové a teal barvě - chrániče kolen, loktů a zápěstí.
Širší výběr velikostí je pak v univerzální černé sadě dětských chráničů PS One Basic Kids, která obsahuje ty nejdůležitější chrániče na kolečkové brusle - dětské chrániče kolen, loktů a zápěstí.
Chrániče na brusle dámské
Nejdůležitějším chráničem zůstává dámská helma na inline brusle. Výběr tvarů, provedení i barev je celkem široký a tak si každá žena může snadno najít vhodnou padnoucí přilbu. Helma na kolečkové brusle by měla splňovat ochranu zadní části hlavy (oproti cyklistické je uzavřenější) a samozřejmě i běžné kritéria dobře padnoucí helmy (pevně drží na hlavě - neposouvá se žádným směrem, kryje čelo cca dva prsty nad obočím i zadní část hlavy ale netlačí, pásky jdou okolo ucha a pod bradu).
Mimo klasické konstrukce chráničů lze využít chrániče s chytrými hmotami, které jsou stylovější svým modernějším vzhledem a zas o něco pohodlnější. Mezi takové chrániče patří řada Onesie od německé značky Powerslide nebo ještě revolučnější Ennui Shock s materiálem pohlcujícím energii nárazu, kde můžete sehnat chrániče loktů, chrániče kolen i super odolné chrániče zápěstí. Vše lze sehnat i v matně černé verzi s kevlarem, která dělá chrániče nenápadné, ale hlavně odolné otěru a jsou tak vhodné nad oblečení - kevlarová kolena, kevlarové lokty.
Některé ženy jistě ocení, že mohou své ruce chránit před odřením jednoduchými a minimalistickými rukavičkami - jemnými PS Race, nebo ještě více minimalizovanými Ennui Carrera.
Tip: Pokud máte hubenou nohu, která trpí na otlaky, oceníte neoprenové návleky, které pomohou zvýšit pohodlí během bruslení.
Pánské chrániče
Chrániče na kolečkové brusle pro muže seženete v základní sadě, kde najdete chrániče na kolena, lokty a zápěstí. Případně elastická sada chráničů na inline brusle v černé barvě Onesie Men.
Ani pánové by neměli zapomínat na helmu, která zachrání ty nejnepříjemnější pády. Vybírat lze z lehounkých Ennui Elite, či dobře odvětrávaných a závodnějších přileb Powerslide. Všechny tyto helmy jsou navíc i na další kolečkové sporty a lední brusle. Pokud hledáte maximálně výkonné chrániče oceníte skvělé chrániče zápěstí Ennui City Brace - za kterými stojí jak bruslaři tak ortopedi, případně ochranné rukavice Ennui Urban. Pokud si chcete dopřát tu nejpohodlnější a účinnou ochranu kolen pravděpodobně sáhnete po chráničích kolen a loktů Ennui Shock. Větší pohodlí v bruslích může obstarat neoprenový návlek, který lépe rozloží tlakové body a sníží možnost puchýřů a otlačenin.
Aggressive inline a chrániče
Jízda ve skateparku či na streetu si žádá nějaký ten chránič navíc. Při učení triků rozhodně oceníte, když vaše holeně nebudou trpět více než musí, tedy oproti klasickým chráničům na kolečkové brusle využijete právě chrániče holení. Ty, které používáme a máme roky odzkoušené jsou Ennui Park.
To nejcennější, co máte je hlava, tedy využijete helmu, dále pak kolena - používáme Ennui Shock - a chrániče zápěstí, na aggressive doporučuji Ennui City Brace. Pokud se budete učit skoky a jiné triky, kde lze očekávat tvrdé dopady nejspíše oceníte padací ochranné kraťasy.
Návrhy dalších článků:
- Jak vybrat kvalitní brusle a ty nejlepší pro letošní sezónu
- Jak vybrat dětské inline brusle
- Kam v Praze na brusle?
Chrániče - Otázky a odpovědi
Jak vybrat velikost chráničů na brusle?
Velikost chráničů na brusle vyberete ideálně dle tabulky velikostí výrobce u konkrétního produktu. Nejpřesnější je Vaše míry změřit krejčovským metrem a následně porovnat s tabulkou, která je vždy v galerii fotografií u konkrétního chrániče.
Jak vybrat chrániče?
Chrániče vybíráme dle zaměření sportu, jiné chrániče nám skvěle poslouží při fitness bruslení na cyklostezce a další při jízdě ve skateparku. Jako první si tedy ujasněte jaké nejvyšší riziko Vám hrozí. Poté změříme krejčovským metrem obvody končetin - dle návodu u každého z chráničů (v galerii fotek) a dle tabulky vybereme správnou velikost. Výše v článku se můžete dočíst doporučení pro jednotlivé kategorie inline bruslení.
Tip: Také jsou specifické profese, které si nemohou dovolit zranění zápěstí a volí tedy nejvyšší možnou ochranu rukou i na běžnou projížďku parkem
Jak nasadit chrániče na brusle?
Chrániče by měli vždy umožňovat upevnění pomocí flexibilního tunelu, do kterého prvně vložíme danou ruku/nohu, poté obvykle dotahujeme pásky. Nezapomeňte si tedy chrániče na nohy nandat jako první, přes brusle již správně nandat nepůjdou. Naopak chrániče zápěstí nechte naposled, ať se Vám dobře zapíná helma, zavazují tkaničky a zapínají přezky.
Jak poznám, že helma sedí správně?
- Mezi obočí a helmu se vám vejdou vodorovně dva prsty./ Když se podíváte nahoru vidíte vrchní okraj helmy.
- “V” z vašich dvou prstů (ukazováku a prostředníku) kopíruje pásky okolo ucha.
- Pod bradu se Vám vejdou maximálně 2 prsty vedle sebe./ Zeširoka otevřete pusu, pokud necítíte tlak helmy na hlavě je potřeba pásky utáhnout.
Jak vybrat správnou velikost chráničů?
Při výběru správné velikosti se řiďte tabulkou velikostí, kterou najdete u všech našich produktů. Většinou se tam dočtete přesné rozměry v centimetrech a vybrat si tak padnoucí chrániče by neměl být problém. Stačí si změřit Vaše míry. Pokud přesto váháte nebojte se na nás obrátit s výběrem Vám rádi pomůžeme.
Jak poznat, že mám správnou velikost chráničů?
Aby chrániče fungovaly tak jak mají musí dobře sedět. Že chrániče správně sedí poznáte dle toho, že chránič přiléhá těsně k tělu. Neškrtí, nebolí, ale zároveň není volný tak, aby při pádu hrozilo jeho sklouznutí.
Tip: U všech chráničů je vhodné používat flexibilní tunelový návlek a pásky využít pouze k dotažení a dodatečné fixaci. Jen tak předejdete možnosti, že se chránič nárazem dostane jinam, než kde bude potřeba.
Jak čistit chrániče?
Ochranné pomůcky často obsahují nárazovou pěnu, která se může během mytí či praní poškodit poškodit. Proto na cedulce často najdete zákaz praní. Některé odnímatelné vycpávky lze prát ručně. Přezky, pásky a spojovací prvky je možné vyčistit suchým, případně vodou navlhčeným kartáčem. Nepoužívejte žádné prací prostředky a jiná rozpouštědla, která by mohla materiály poškodit. Poškození může být i okem nepatrné avšak snižuje odolnost materiálu a následně úroveň ochrany. Chrániče je po jízdě vždy vhodné dobře vyvětrat (nenechávat je v tašce), očistit od hrubých nečistot a poté suché uložit. Myslete také na skladování chráničů. Jak tedy chrániče skladovat? Chrániče vždy ukládejte suché a čisté na suché, dobře větrané místo mimo sluneční záření, vlhko a extrémní teploty. Chrániče z toho důvodu nenechávejte - stejně jako brusle - v kufru auta. Výkyvy teplot a dlouhodobé teploty pod 5 a nad 50°C (v autě snadno dosažitelné) chráničům neprospívají a mohou zapříčinit křehnutí plastů i tkanin.
Vždy se řiďte pokyny uvedenými u konkrétních chráničů.
Jak vybrat chrániče na kolena?
Výběr chráničů uzpůsobte jejich použití. Pro běžné fitness bruslení Vám budou stačit základní sady, pokud plánujete jezdit náročnější freeskate, či dokonce aggressive je vhodné navýšit i ochranu, kterou chrániče poskytují. Nejdůležitější je vybrat správnou velikost chráničů, ty nesmí být příliš velké, aby se při pádu sesunuli, ale ani příliš malé aby škrtili, bránili v pohybu a koleno chránili nedostatečně. Proto se řiďte tabulkou velikostí, která je u každého produktu a bývá specifická.
Jak vybrat správnou velikost chráničů holení?
Správná velikost chráničů holení je klíčová pro maximální ochranu a pohodlí při bruslení. Chrániče by měly dobře přiléhat, ale nesmí tlačit ani omezovat pohyb - důležitá je ochrana i pohodlí.
Měření: Pomocí krejčovského metru změřte obvod nejširší části lýtka.
Tabulka velikostí: Každý výrobce má svou tabulku velikostí, kterou najdete na jejich webových stránkách nebo na obalu produktu. Porovnejte svůj naměřený rozměr s tabulkou. Pro naše oblíbené chrániče holení ENNUI Park platí, že pro obvod 32–37 cm je vhodná velikost S/M, pro větší obvod 38–44 cm pak velikost L/XL.
Tip: Pokud si nejste jistí, zda jste vybrali správnou velikost, rádi Vám poradíme v kamenné prodejně Inlinespecial (Kamenická 13, Praha 7) nebo na e-mailu Inline special.
Důležité: Velikost chráničů se může lišit podle výrobce, proto vždy pečlivě porovnávejte tabulky velikostí.
Bezpečnost bruslení - Sportovní chrániče – Ochrana před zraněním – Venkovní aktivity – Akční sporty – Sportovní vybavení – Nejlepší helma pro začínající bruslaře – Nejlepší chrániče na aggressive – Základní vybavení a chrániče pro děti