Tipy a triky - Jak zajistit aby brusle dokonale seděly
Hledáte perfektně padnoucí brusle a stále se Vám nedaří? Chcete více pohodlí, při vyjížďce, nebo hledáte způsob jak zvýšit svůj výkon při bruslení? Trápí Vás puchýře, bolesti klenby, kotníku či šlach během bruslení i po něm? Pojďme najít řešení!
Pohodlné a správně padnoucí brusle mají svůj základ již při samotném výběru nových bruslí, často však lze i padnoucí brusle doladit ještě k většímu pohodlí a výkonnosti. Někdy naopak musíte udělat kompromis a se specifickou nohou sáhnout po nějakých individuálních úpravách navíc. Tak jako tak, cíl je jasný - pohodlná brusle. Podíváme se jak na to.
Ne vždy, ale poměrně často si v tomto článku pomůžeme doplňky a vychytávkami, které nabízí značka MYFIT. MYFIT je řada doplňků spadající pod značku Powerslide, která se stará o maximální výkon i pohodlí kolečkových bruslí. Dobře si totiž uvědomují, že žádní bruslaři nemají stejnou stavbu těla, nohou a ani člověk sám nemá dvě dokonale stejné nohy. Proto vyvinuly řadu inovativních technolo
gií, které umožňují uzpůsobit si brusle dle svých představ a přesně na svou nohu. Jedná se například o tepelně tvarovatelné vnitřní botičky (linery) či stélky, návleky, bruslařské ponožky, shock absorbery a další chytré doplňky, které Vám maximálně zvýší komfort při bruslení.
Přizpůsobení inline bruslí pro větší pohodlí i výkon
Skvěle padnoucí brusle jsou klíčové pro dosažení maximálního výkonu a pohodlí. Přestože jsou kolečkové inline brusle dělané dle různých tvarů "kopyt" a jednotlivé modely se snaží pokrýt veškeré tvary chodidel není výjimkou, že pro maximální pohodlí je nutné brusle trochu doladit. Vhodná úprava inline bruslí významně ovlivní zážitek z bruslení, ať už jste rekreační bruslař, či se věnujete sportovnímu bruslení. v mnoha případech Vám pomůžou do doplňky od značky MYFIT, které pomáhají přizpůsobit brusli Vaší noze na míru.
Stélka - prostor v brusli
Vnitřní stélka inline bruslí může být různých tlouštěk a o různé síle podpory klenby. Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného a je tedy potřeba vyzkoušet co bude to pravé pro Vás. Na zkoušku můžete použít i stélky z Vašich oblíbených bot. Výkonnostní hybridní boty bruslí řady Swell jsou například konstruovány tak, že mají měkký došlap i bez stélky. Často tak sedí dobře již samy od sebe - toto řešení bez stélky navíc poskytuje více místa a tím pohodlí v botě brusle. Pokud potřebujete aby brusle padly těsněji a zvýšil se tím Váš výkon využijete stélku, která je k bruslím přiložená. Pokud je místa příliš, přidejte silnější stélku (kupříkladu vložka MY-FIT Recall s paměťovou pěnou).
Tenčí vložka (stélka) s EVA pěnou.
Co může ovlivnit stélka - správná pozice chodidla:
- Celkový prostor v brusli
- Zvýšit oporu chodidlu
- Výšku umístění kotníku
- Fixaci paty
- Boční otlaky
- Odstranit bolest (plosky, nártu, kotníku, kolen, kyčlí ale i zad při bruslení)
- Zvýšit výkonnost
- Lepší bruslařský postoj
Vložka do bruslí - malý detail, který může pomoci od bolesti i zvýšit výkonnost. Zásadní spojení mezi Vaší nohou a bruslemi.
Pata - stabilní usazení
Pata v brusli má sedět pevně - důležitý je tak už výběr správného modelu v obchodě - pokud se zvedá, je potřeba zjistit důvod. První věc, kterou zkontrolujte je, zda používáte správnou stélku, zda není příliš tenká nebo tlustá. Vnitřní stélka by měla patu umístit do takové výšky, aby achilovka pohodlně seděla v polstrování brusle. Také zkontrolujte tkaničky. Tkaničky mají být utaženy těsně a poskytovat pevnou oporu vrchní části nohy. Ujistěte se, že 45° přezka (pásek) je dobře utažena. Pokud se Vaše pata stále zvedá je možné si pomoci kolekcí MYFIT footies - návleků.
- Návleky Powerslide MY FIT Footies High Cut 2mm
- Návleky Powerslide MY FIT Footies Donut 2mm
- Návlek Powerslide MY FIT Footies Heel Lock 2mm
Podpora klenby
Máte problém s propadlou klenbou, ploché nohy, nebo bolesti kolen? Stavba klenby bývá hlavní faktor přispívající k tlaku na vnitřní stranu kotníků, holenní kosti a nártu - také problémům s koleny a kyčlemi. Pokud se Vaše kosti opírají o skelet brusle vede to obvykle k nepohodlí, otlakům a způsobuje bolest. Proto je důležité zajistit správné postavení nohy v botě brusle. Pro zvýšení pohodlí vyzkoušejte podporu klenby chodidla MY FIT, pozvedne Vaši klenbu a pomůže kůstkám Vašeho chodidla dostat se do správné pozice. Začínejte však pomalu a před dlouhou jízdou se ujistěte, že jste si již na zvýšenou klenbu zvykli. Vaše nohy jsou v nové poloze a tak bude opět nějakou dobu trvat, než se chodidlo adaptuje.
Rychlé přizpůsobení brusle - instantní pohodlí
Hledáte způsob, jak přizpůsobit své brusle rychle a poměrně bez námahy? Jediné, co budete potřebovat je fén na vlasy - zahřívejte botičku krouživými pohyby maximálně po dobu 3–5 minut (na jednu botu). Poté, dokud je bota teplá do ni vložte nohu, pevně ji utáhněte, zašněrujte a v podřepu (kolena jsou v úrovni Vašich špiček) nechte botu vychladnout. Teplý svršek se rychleji vytvaruje a přizpůsobí tvaru Vaší nohy a tím se zvýší jak pohodlí, tak Váš výkon při bruslení díky lépe padnoucí botě. Doporučujeme použít vysoké ponožky, optimálně ponožky určené přímo do bruslí, které mají extra polstrování a zesílené jednotlivé části - kupříkladu ponožky MY FIT Skating Socks nebo MY FIT Skating Pro Socks.
Tepelné tvarování bruslí
Pokud potřebujete dosáhnout největší změny a nejpříjemnější přizpůsobení pro plný výkon využijete tepelné tvarování. Tepelně tvarovat lze některé linery MYFIT a hybridní brusle - Swell, Kaze, HC Evo ... (ujistěte se, že právě váš model bruslí lze tvarovat).
Návod pro tepelné tvarování vnitřní botičky - lineru
- předehřátá trouba na 80°C
- vložte liner
POZOR!: liner se nesmí dotýkat stěn, nezapomeňte ho v troubě déle, nebo na vyšší teplotu
- vyčkejte 5 minut
- liner z trouby vyndejte
- zasuňte liner zpět do brusle
- obujte si brusli a pevně utáhněte
- zaujměte bruslařský postoj - pokrčené koleno v úrovni špičky
- počkejte do úplného vychladnutí
- užijte si nové pohodlí při bruslení
Návod na tepelné tvarování hybridních bruslí (např. některé Swell)
- ujistěte se, že jsou vaše brusle tepelně tvarovatelné
- sundejte kolečka
- předehřejte troubu na 80°C
- vložte botu cca na 12–15 min
- brusli z trouby vyndejte
- pokud máte na noze problematická místa, zvětšte je umačkaným papírem pro vytvoření více prostoru
- obujte ji na nohu a pevně utáhněte
- zaujměte bruslařskou pozici - pokrčené koleno v úrovni špičky
- vydržte do vychladnutí brusle
- užijte si nové pohodlí při bruslení
Návod na tepelné tvarování karbonových bruslí (např. HC Evo)
- ujistěte se, že jsou vaše brusle tepelně tvarovatelné
- sundejte kolečka
- předehřejte troubu na 80°C
- vložte botu přibližně na 20–30 min
- brusli z trouby vyndejte
- pokud máte na noze problematická místa, zvětšte je umačkaným papírem pro vytvoření více prostoru
- obujte ji na nohu a pevně utáhněte
- zaujměte bruslařskou pozici - pokrčené koleno v úrovni špičky
- vydržte do vychladnutí brusle
- užijte si nové pohodlí při bruslení
S tepelným tvarováním inline bruslí rádi pomůžeme
V domácích podmínkách můžete využít i Vaši troubu, nebo horkovzdušnou pistoli. Pokud si však nejste s postupem jistí a nechcete si brusle zničit rádi Vám na naší kamenné prodejně Inlinespecial s tvarováním bruslí v rámci servisu pomůžeme. Tvarování bruslí však může být časově náročné, proto je vhodné domluvit termín dopředu a vyhradit si dostatek času - bez Vaší nohy to nepůjde :)
Tlakové body - tepelná úprava bruslí
Pokud Vás některé body v bruslích tlačí výrazně (obvykle kůstky kolem kotníku, oblast haluxu...) lze použít stejný postup, který je zmíněný výše. Nicméně dané body zvětšete pomocí papíru, kapesníčku či jiné vhodné hmoty a zafixujte izolepou (pokud jezdíte bez ponožek) či bruslařskou ponožkou kterou používáte. Daný bod nahřívejte krouživými pohyby horkovzdušnou pistolí. Dávejte velký pozor, abyste nespálili svršek nebo skelet brusle! Jakmile se zahřeje a změkne, nazujte si brusle - nezapomeňte, že kovové části mohou být horké - pevně utáhněte. Zaujměte bruslařský postoj a počkejte až brusle vystydne.
S tepelným tvarováním kolečkových bruslí rádi pomůžeme
V případě, že si na tvarování v domácích podmínkách netroufáte rádi Vám s ním pomůžeme, nicméně tepelné tvarování zabere nějaký čas, je tedy vhodné domluvit se dopředu a počítat i s Vaší volným časem - bez Vaší nohy to nepůjde. Běžně se tak scházíme mimo běžnou otevírací dobu. Kontakt na naši kamennou prodejnu na Inlinespecial na Letné v Praze.
Návleky na kotník - MYFIT Footies
Návleky jsou možností, jak doladit usazení nohy v brusli a zároveň zvýšit pohodlí. Jsou vyrobeny z prémiového japonského SBR neoprenu. Ten zajišťuje rozložení tlakových bodů a zvyšuje tak komfort. Využijete je, pokud máte úzká chodidla, zvedá se Vám pata, tlačí Vás v bruslích kotník, nebo máte problém s jinými tlakovými body na kterých následně vznikají puchýře a odřeniny.
- Stabilizace paty v bruslích - zamezí zvedání paty
- Zamezení otlaku kotníku v bruslích
- Zamezení puchýřů a otlaku z bruslí
Utažení vrchní manžety (cuffu) a tkaniček
Jednou z častých příčin bolesti kotníku a okolních částí nohy je utažení brusle. Jako je každá noha jiná, tak každý bruslař potřebuje mírně jinou metodu dotažení bruslí. Někomu vyhovuje silné dotažení pro vysokou oporu a jiný má raději více volnosti.
Čím více cuff utáhnete, tím více svírá oblast kotníku.
Pokud je tlak na kotník nepříjemný, je možné vyzkoušet pevné dotažení tkaniček až k horní části nohy, čímž udržíte oporu. Současně ale povolíte utažení cuffu a zmírníte tak tlak na kotník. Tímto způsobem bude mít noha stále dostatečnou podporu, ale snížíte tlakové body. Opět lze doplnit neoprenovým návlekem pro větší komfort.
Nastavitelná výška cuffu - doladění opory
Některé modely bruslí umožňují horní manžetu brusle výškově nastavit (díky cuff rocker spaceru). Lze tak docílit menší (snížením), či větší opory (vysunutím cuffu výše). Oporu kotníku (cuff) lze navíc uchytit asymetricky a tím vhodně doladit oporu i pro nohy do O/X - zamezit tak vpadání nebo vyklánění kotníků při bruslení.
Dvojité utažení tkaniček - doladění pro výkon i pohodlí
Různé způsoby utažení tkaniček také pomáhají zvýšit výkon i pohodlí. Speciálním tipem, který můžete vyzkoušet, je použití dvou kratších tkaniček místo jedné dlouhé. Snadněji tak dosáhnete různého utažení bruslí v oblasti prstů a v oblasti kotníku.
Použitím voskovaných tkaniček docílíte pevnějšího a trvalejšího utažení.
Voskované tkaničky Winnwell - různé barvy a délky
Voskované tkaničky černé MYFIT
Nastavení rámu - posun rámu bruslí a správné těžiště
Padá Vám brusle vně nebo dovnitř? Vyklání se Vám v bruslích kotník? To by se stávat nemělo. Postoj na bruslích má být vždy rovný. U pevných rámu s tím nic moc nenaděláte a musíte vybrat nové brusle (proto toto kontrolujte již v obchodě). Naštěstí většina bruslí Powerslide má nastavitelný rám, kde si najdete tu správnou rovnováhu přímo pro Vás. Pokud padáte dovnitř, posunete rám také dovnitř - tím získáte oporu na správném místě. Pokud se Vám vyklánějí nohy ven, rám též posunete ven. Obvykle mají nohy ženy tendenci padat více směrem dovnitř kvůli tvaru nohou a boků, zatímco muži padají více směrem ven také kvůli tvaru jejich nohou a boků. Mnoho bruslařů má silné a krátké svaly, což vytváří tvar „O“ nebo luku a vede k tomu, že padají směrem ven.
Věnujte čas nastavení rámu Vašich bruslí. Po první vyjížďce zkontrolujte, zda je vše nastaveno tak jak potřebujete. Správným nastavením předejdete nesprávnému zatížení pohybového aparátu, bolestem a zvýšíte výkon při bruslení.
Podrobněji k nastavení rámu v tomto článku.
Stride control - úhel rámu pro perfektní těžiště
Další metodou pro úpravu vaší rovnováhy je použití “Stride Control”, což jsou malé klínky se sklonem, které pomohou vašemu chodidlu stát rovně. Pokud padáte směrem dovnitř, umístěte tyto malé klínky na přední a zadní část brusle s vyšší částí směrem ven. Když padáte směrem ven, umístěte vyšší část klínku směrem dovnitř.
Podrobněji k nastavení rámu v tomto článku.
Shock absorber - tlumení v bruslích
Rádi skáčete a užíváte si další triky? V tom případě oceníte shock absorber, který ztlumí náraz a poskytne více komfortu.
Kam dál? Návrhy dalších článků:
Zpět na všechny ostatní články.
FAQ Jak správně nastavit in-line brusle aby byly pohodlné - Otázky a odpovědi
Co dělat když brusle tlačí?
Záleží na konstrukci brusle, nicméně existuje několik tipů, které můžete vyzkoušet. Jedná se především o změnu stélky - žádná/tenčí/silnější, která posune nohu do jiné pozice. Také si můžete ověřit, že se Vám noha v brusli nevyklání do žádné ze stran - čímž by tlačila na bok nohy (kotník atd.) Pokud se Vám brusle vyklání pomůže nastavení rámu (umožňuje-li to daný model), případně klínové destičky, či alespoň podpora klenby. K rozložení tlaku pomůžou neoprenové návleky, které zabrání otlakům a hlavně puchýřům. Pokud je konstrukce brusle měkká a brusle nová můžete ji zkusit pevně vycpat papírem. Pokud máte skelet inline brusle hybridní (Swell. HC Evo, PS Tau) lze jej tepelně dotvarovat přímo na Vaši nohu, případně bodově upravit - týká se skeletových bruslí.
Jaké jsou nejčastější příčiny toho, že brusle tlačí?
Nejčastější příčinou je špatné umístění nohy v botě brusle, dále může jít o nevhodné utažení bruslí, které způsobí nerovnoměrný tlak na chodidlo. K tlaku také často přispívá nedostatečné rozchození nových bruslí nebo nesprávná volba ponožek. Variantou je i špatně zvolená velikost bruslí, která je příliš malá nebo úzká. Vhodné je se poradit se specialistou a problém co nejlépe popsat a brusle vybírat v místě, kde nají dokonale stavbu jednotlivých modelů bruslí. Pokud se jedná o brusle, ve kterých již bruslíte je dobré mít někým zezadu natočené video jak bruslíte - to dovede odhalit chybu v postoji/technice. Také můžete vyzkoušet tipy uvedené výše v článku.
Jak utáhnout in-line brusle, aby dobře seděly?
Brusle nazujte na nohu a v sedě s nataženou nohou klepněte o zadní kolečko, čímž lépe usadíte patu. Pokud máte tkaničky lineru (vnitřní botičky) utahují se první. Poté brusle utahujte hlavní tkaničky rovnoměrně, začněte od špičky a postupujte směrem nahoru ke kotníku. Dbejte na to, aby byl tlak pevný, ale ne příliš silný, aby nedošlo k omezení cirkulace krve. Vhodné jsou voskované tkaničky, které lépe drží a nepovolují se. Dále se utahují přezky, pásky. Pokud máte ráčnovou přezku utahujte dokud cvaká. Přezky by měli být utaženy pevně avšak není nutné je "rvát" na sílu. Brusle by měly sedět těsně, ale neměly by způsobovat bolest ani otlaky.
Jak zabránit puchýřům při bruslení?
Puchýřům lze předejít správným utažením bruslí a používáním kvalitních sportovních ponožek, které jsou zónované, obře odvádějí vlhkost a minimalizují tření. Důležité je také postupně "rozjíždět" nové brusle a dbát na to, aby byly dobře přizpůsobeny tvaru chodidla. Noha musí sedět v brusli pevně avšak bezbolestně.
Jaký typ ponožek je nejlepší při bruslení?
Nejlepší jsou sportovní bruslařské ponožky z funkčních materiálů, které dobře odvádějí pot a minimalizují tření. Ideální je, aby byly bezešvé a měly vyšší střih, který chrání kotníky před odíráním.
Můžu brusle nějak přizpůsobit, pokud mi nesedí dobře?
Ano, brusle lze přizpůsobit pomocí výměny vložek-stélek, použitím speciálních gelových polštářků, antishock podložek, výplní upravující nadbytečný prostor, nebo tepelnou úpravou skeletu, pokud to daný model umožňuje. Na pomoc si lze vzít i speciální neoprenové návleky do bruslí, které jsou proti otlakům, bolesti kotníku, či zvedající se patě.V některých případech může být vhodné konzultovat přizpůsobení s odborníkem, který vám poradí s individuálním nastavením.