Jak vybrat inline brusle?

Výběr kolečkových bruslí je zásadní pro celý požitek z jízdy na inline bruslích. Ovlivňuje, jak komfortně se budeme při bruslení cítit, jaký budeme mít odraz, a jaké rychlosti budeme schopni dosáhnout (pomineme-li samotnou techniku bruslení). V neposlední řadě také to, kolik nás bruslení bude stát, jak náročná bude údržba a zda bude možná výměna jednotlivých dílů (brzdy, přezek, pásků, lanek, chráničů a dalších).

První otázkou, kterou bychom si měli položit je: „Jak budu brusle využívat?“ Možná se Vám zdá triviální a chcete prostě bruslit. Pak Vám pravděpodobně budou stačit kvalitní fitness brusle, které dobře sedí, jsou pohodlné, měkké a mají dostatečnou oporu kotníku. Pokud však již máte lepší představu, chcete jezdit dlouhé trasy po cyklostezce, kličkovat mezi kužely, užít si zábavu ve městě či skateparku bude nutné výběr bruslí přizpůsobit své představě. Kolečkové brusle jsou totiž vždy jen tak dobré, jak odpovídají vašim očekáváním a způsobu použití.

Jak tedy vybrat ty správné brusle?

P.S.: Pokud se Vaše váha přehoupla více přes 100 kg máte výběr zjednodušený a dívejte se po bruslích s pevným skeletem, ty Vám poskytnou dostatečnou oporu - pokud si nevíte rady, kontaktujte nás

Tabulka 1 Jak vybrat inline brusle?

  • Styl jízdy 

(rekreační fitness bruslení v parku, dlouhé in-line/ cyklostezky – výkonnostní bruslení, jízda ve městě – freeskate, slalom, jízda ve skateparku – aggressive inline)

Co od bruslí očekáváme a jaké bude jejich hlavní využití ovlivňuje první výběr. Pro rekreaci je vhodná lehká, měkká pohodlná brusle, naopak pro výkonnější, či náročnější jízdu je nutná bota s vyšší oporou. Další jízdní vlastnosti lze upravit délkou rámu a tvrdostí kol.

  • Skelet brusle (měkký, polopevný – hybridní, pevný)

Skelet brusle se odvíjí od stylu jízdy, váhy jezdce a do určité míry i zvyku na pohodlí. Pro výkonnostnější jízdu je potřebný pevnější skelet, aby měla brusle tu nejlepší odezvu, stejně tak pro skákání, či jízdu ve skateparku je potřebná dostatečná opora a odolnost. Naopak při běžné jízdě v parku, či na stezce lze využít pohodlí měkkého skeletu. (Více o skeletu kolečkových bruslí.)

  • Zdatnost jezdce a pohodlí (velikost, tvrdost a počet koleček)

Velikost koleček a jejich vzdálenost od brusle ovlivňuje stabilitu (se zvyšující se vzdáleností osy kola od boty brusle klesá stabilita, a naopak). Tvrdost kol ovlivňuje jejich přilnavost, rychlost a skákání „drncání“ po povrchu, tedy pohodlí jízdy. Obecně lze říci, že měkčí kolečka jsou pomalejší, komfortnější, ale zároveň se rychleji sjíždějí.  Velmi důležitá je však kvalita materiálu, ze kterého jsou vyrobena. Více o kolečkách, jejich tvrdosti, velikosti a výběru naleznete v článku.

  • Rám – materiál, konstrukce a upevnění rámu k botě ovlivňuje kvalitu i jízdní vlastnosti

Výběr rámu nám ovlivní přenos energie, ale i nerovnosti povrchu (odezvu brusle a pohodlí). Kvalitní rám je šroubovaný a lze nastavit jeho pozici, či jej vyměnit. Levné modely rámu jsou obvykle nýtované. Dále zde platí, že levnější lisovaný kovový rám mívá horší vlastnosti než plastový rám na dražších bruslích, kde je složení materiálu kvalitnější. Délka rámu ovlivňuje předozadní stabilitu a to, jak drží stopu.  (Více o rámech kolečkových inline bruslí - uchycení, materiály, délka.)

 

Dnes jsme výběr bruslí vzali jasně a stručně, příště se podíváme na tuto problematiku podrobněji.

Zpět na přehled všech článků