Konstrukce bruslí

Zajímáte se více o kolečkové inline brusle, ale trochu tápete v názvosloví? Nebo jen hledáte náhradní díl na brusle a nevíte pod čím hledat? Pak je tento článek přímo pro Vás.

 

Když se podíváme na konstrukci boty bruslí, máme tři nejčastější typy, se kterými se setkáme. Na rekreační jízdu se používá typ Soft boots jedná se o měkkou botu, která bývá velmi komfortní, lehká, přizpůsobivá, výstelka je pevnou součástí a brusle je nabízena v mnoha různých stylech a barvách, dle aktuálních trendů. (U značky Powerslide se jedná klasicky o řady Phuzion - s výjimkou dětských.) Hybridní bota bývá určena pro výkonnostní fitness (klasicky řada Swell), případně se sem též řadí multifunkční karbonové boty. Takové brusle poskytují vyváženou oporu a flexibilitu, mají též integrovaný liner a svou konstrukcí jsou mezi měkkou a pevnou botou (hard boots). Pevnou botu využijeme všude tam, kde hledáme větší míru opory - freeskate, aggressive, SUV a díky své konstrukci taková brusle zvládne i těžší váhu jezdce. Brusle má dále skvělou odolnost, vyjímatelnou vnitřní měkkou botu (liner) a často i vyměnitelné jednotlivé komponenty. (Zástupci jsou modely Next, Imperial, Zoom.)

Právě na takovou brusli se podíváme dopodrobna, protože má nejvíce součástí.

Brusle díly-1

Podvozek tvoří rám (frame), který může být šroubovaný, či nýtovaný. Šroubované rámy nám umožňují posun rámu a jeho nastavení přímo na nohu jezdce (lze tak korigovat postavení do O/X), či jeho výměnu. Nýtované rámy sebou naopak přinášejí lehčí váhu a zlevňují výrobu - dělají tak brusle dostupnější pro více lidí. Délka rámu ovlivňuje předozadní stabilitu a obratnost brusle.

V rámu jsou šrouby, které u novějšího typu bruslí jdou přímo do rámu, čímž se zjednodušuje servis a snižuje váha. Šrouby jsou nejčastěji 8 a 6 mm.

Šroub je osou kolečka, ve kterém jsou 2 ložiskaspacer (osička), ten je důležitý pro otáčení kolečka a musí v něm dobře sedět (nebýt velký ani malý). Maximální velikost koleček udává rám.

Na rámu je též často přidělána brzda a na ní brzdový špalek

U freeskate bruslí se setkáváme s různými chrániči brusle - přední krytkou, boční krytkou, či ochranou špičky (toe protector), které jsou přidělány na skeletu (shell). Skelet tvoří kostru brusle a poskytuje pevnou oporu noze. Krom chráničů, které nemusí být umístěny vždy, je zde přítomna horní manžeta (cuff), která poskytuje oporu nad kotníkem. Zpravidla bývá přichycena “cuffovým” šroubem jehož výška je u novějších modelů nastavitelná pomocí plastové vložky (cuff rocker) a udává tak míru, případně směr opory. Cuff také může mít nastavitelnou - zkrátitelnou, manžetu u utahování. (Modely Next navíc mají možnost zkrácení skeletu, čímž je ovlivněn předozadní pohyb cuffu.)

Na skeletu může být dále umístěna “kotníková” 45° přezka či pásek. Na cuffu je též uchycena horní přezka složená z pásku a receptoru kam pásek zajíždí. Přezky a pásky mohou být uchyceny nýty, či šrouby - což samozřejmě zjednodušuje případnou výměnu.

Bota se klasicky utahuje tkaničkami a vlastní tkaničky může mít i vnitřní botička (liner).

 

Taková stavba brusle je ta nejklasičtější, někdy může být zjednodušená, ale základní prvky zůstávají. Speciální variantou bruslí jsou pak “Blade & Walk”, kdy se jedná o lehký skelet kde místo vnitřní botičky používáte své klasické sportovní boty. Výhodou je fakt, že se nezouváte a jsou tak nejlepší volbou pro přiblížení, či kombinované dojíždění do práce a za zábavou kdy plynule přejdete z koleček na boty. Nikdy však plnohodnotně nenahradí výkonnostní brusle.

 

Posledním možným rozdělením je dle výšky boty brusle na “High cut” (poskytující vyšší míru opory a stability, vhodné pro začátečníky) a “Low cut” (klasicky rychlobruslařské boty, které efektivně přenáší sílu odrazu, jsou lehké a zaměřené na výkon pokročilých jezdců).

 

Typy inline bruslí dle využití jsou:

  • Fitness - využívají měkkou botu - rekreační bruslení, kardio
  • Fitness - využívají hybridní / karbonovou botu - výkonnostní bruslení, transport
  • Urban - využívají skeletovou / karbonovou botu - jízda městem, freeride, slalom, freestyle, skoky, slidy
  • SUV - využívají skeletovou / karbonovou botu - nordic, off-road adventure a extrem
  • Závodní - využívají závodní botu - rychlobruslení, maraton, downhill
  • Hokejové - využívají hokejovou botu - hokejový trénink, inline hokej
  • Aggressive - speciální skeletové aggressive brusle - rampa, street, skatepark, skoky, slidy, grindy

 

Jak správně změřit chodidlo aby Vám kolečkové brusle seděly najdete zde.

Poradíme Vám také s výběrem inline bruslí pro sebe i pro děti.

Vše o ložiscích a jak je vybrat najdete v tomto článku.