Powerslide Syncro - nejlepší brzda?

Německá značka Powerslide přišla před nějakou dobou s novinkou, která brzdění na bruslích dělá o mnoho snazší. Vlastně se dá říci, že zabrzdit nebylo nikdy tak snadné jako nyní s brzdou Syncro! Pojďme se tedy na brzdu Syncro podívat zblízka. Jaké jsou její výhody a nevýhody? Jak funguje?

Syncro brusle (2)

Brzda Syncro je postavena na prodlouženém rámu Elite 110, jedná se tedy o rám s délkou 270 mm určený pro tři kolečka o velikosti 110 mm. Kolečka této velikosti jsou těmi nejuniverzálnějšími v kategorii Triskate. Pro upevnění koleček jsou použity klasické 8 mm ocelové Powerslide šrouby se závitem přímo do těla rámu - což umožňuje snadnou údržbu koleček. Délka rámu 270 mm je vhodná i pro větší velikosti nohy. Samotný rám je vyroben z vysoce kvalitního hliníku, který je lehký, pevný a pomáhá zlepšit jak odezvu tak přenos síly. Rám má patentovaný montážní systém Trinity, který poskytuje řadu výhod. K botě brusle je uchycen třemi šrouby, což umožňuje přiblížit kolečka maximálně k botě a tím snížit těžiště, vylepšit kontrolu nad bruslí a stabilitu - což obzvlášť oceníte u velkých koleček. Rám Trinity lze nastavit všemi 4 směry, tedy lze korigovat postoj nohou do X/O a upravit předozadní stabilitu.

Syncro komplet

Samotná brzdová technologie Syncro je zabudována přímo do rámu a “skrytá” mezi jeho bočnicemi. Brzdový systém Syncro zastavuje, nebo zpomaluje, všechna kola současně pomocí brzdné lišty, která reaguje na pohyb cuffu (horní manžety okolo kotníku). Velikou výhodou tohoto řešení je, že nezvedáte špičku brusle a máte stále kontakt všech koleček se zemí. Jste tak stabilní a stále můžete manévrovat - zatáčet dle potřeby. Nad bruslí tak máte plnou kontrolu i během brzdění a dokážete zastavit mnohem rychleji, než s klasickou patní brzdou. 

Funkce “Stop and Walking” umožňuje jednoduchým otočením imbusu zastavit všechna tři kola současně a získat tak více důvěry při vycházení schodů nebo pohybu v interiéru, kdy s bruslemi můžete jednoduše “chodit”.

Lišta, neboli "brzdová destička" je vyrobena z nylonového kompozitního materiálu s 30 % uhlíkových vláken, což ji dělá velmi tuhou, tvrdou a odolnou vůči teplu a oděru. Tyto vlastnosti zaručují její dlouhodobý brzdný účinek. Brzdovou lištu lze samozřejmě dokoupit a vyměnit.

Syncro náhradní brzdná lišta

Syncro - otázky a odpovědi

Dá se na bruslích s brzdou Syncro skákat?

Ano, brzda nijak neomezuje pohyb na bruslích, naopak přináší nové možnosti - zatáčet a manévrovat i v průběhu brzdění nebo si kolečka zastavit.

Lze na inline bruslích s brzdou Syncro zastavit kolečka?

Ano. Powerslide Syncro nabízí funkci zastav a jdi (Stop and walking), kdy lze pomocí imbusu zastavit kolečka. 

Jak brzda Syncro funguje?

Uvnitř rámu je instalována lišta, kterou lze aktivovat pohybem cuffu vzad a  přibržďuje všechna kolečka současně a rovnoměrně. Je tedy mnohem účinnější, než běžný brzdný špalík.

Jak se brzda Syncro ovládá?

Brzda Syncro využívá pohybu cuffu - jeho záklonu. Stačí tedy předsunout brusli před tělo a tím nahnout lýtko dozadu. Velkou výhodou je, že máte stále všechna kolečka na zemi a zůstává Vám jak stabilita, tak možnost dalšího manévrování - zatáčení. 

Jak brzdu Syncro nastavit?

Brzdný úhel se nastavuje pomocí matek v zadní části brzdy (za cuffem). Otáčení matek lze většinou provést rukou nebo za pomoci 10mm (očkoplochého) klíče, případně plochých kleští.

V jakých barvách se Syncro vyrábí?

Brzda Syncro se vyrábí v černé barvě a rámy v bílém a černém provedení. Můžete tedy mít barevné provedení černo-bílé, nebo černo-černé. 

Lze nastavit rám na nohu jezdce i když je instalována brzda Syncro?

Ano, posun rámu je možný všemi čtyřmi směry, tak jak jste u rámů s uchycením Trinity zvyklí. Více o Trinity.

Jaká je délka rámu a jaká největší kola mohu dát?

Délka rámu je 270 mm a je určen pro kolečka 3 x 110 mm. Jedná se tedy o prodlouženou délku rámu. Samotný rám je kompatibilní i s HABS brzdou.

Mám velmi úzký kotník a lýtko, bude brzda fungovat?

Nastavení přítlaku brzdy je individuální, nicméně pro jeho zvýšení lze doobjednat dlouhé závitové tyče Syncro, které přidají dalších 10 mm k délce závitu - nastavení brzdného bodu - a zajistí vynikající brzdný výkon a přesné jemné nastavení i pro ty s úzkým obvodem nohy. Nebo přesunout (převrtat) níže uchycení brzdy v oblasti cuffu.

Na jakých bruslích lze brzdu Syncro použít?

Primárně je brzda určena pro modelovou řadu Powerslide Swell a Argon, nicméně lze ji využít na všech bruslích, kde je možné uchycení rámu Trinity a brzdného systému do cuffu.

Na jakých bruslích je brzdný systém Syncro použit?

V současnosti lze zakoupit tři modely kolečkových bruslí osazené brzdou Syncro. Jedná se o dámské měkké fitness brusle Phuzion Argon Syncro Rose 110, unisex měkké fitness brusle Phuzion Argon Syncro Black 110 a hybridní výkonnostní fitness brusle Swell Triple Black Syncro 110.

Syncro brusle

 

Lze vyměnit brzdný systém v Syncro brzdě?

Samozřejmě, brzdová lišta Syncro, která je zde použita místo brzdového špalíku, je vyměnitelná.

Jaký je rozdíl mezi klasickou brzdou a brzdou spouštěnou cuffem (horní manžetou)?

Používání cuffové brzdy umožňuje kontakt všech kol s povrchem i během brzdění a tak zachovat stabilitu. Nový systém Syncro je navíc účinnější a tak máte kratší brzdnou dráhu. Tento typ brzdy najdete na PS Swell Triple Black Syncro, dámských PS Argon Syncro Rose a unisex PS Argon Syncro Black.

Srovnání brzd pro kolečkové inline bruslí

Zpět na přehled všech článků.