Jak vybrat kolečkové brusle pro děti?

První inline brusle bývají často krásným a dlouho očekávaným dárkem, který přinese spoustu radosti, ale bohužel mohou být kvůli nekvalitní konstrukci i velkým zklamáním, které ani dětské nadšení do pohybu a učení nevyváží. Pojďme se tedy podívat na ta nejdůležitější kritéria, která při výběru dětských bruslí sledovat a co by měly první dětské kolečkové brusle splňovat aby to byla ta pravá radost z bruslí.

CL_detske_brusle_odolne_nastavitelne_koleckove_Inline_fitness

Konstrukce a kvalita materiálů

Dalo by se říci, že nejdůležitějším kritériem je technicky dobře řešená brusle, vyrobená z kvalitních  materiálů a poskytující dostatečnou oporu. Pokud však nemáte s bruslemi zkušenosti, tak rozeznat ty kvalitní od těch, co jsou pouze líbivé na oko bývá těžké, zvlášť když nemáte porovnání a možnost prohlédnout dané modely kolečkových bruslí vedle sebe. Tomuto problému se lze vyhnout výběrem značky. Zavedené značky s dlouhou tradicí a specializací na inline brusle mají zpravidla dobře řešené i dětské brusle. Není se čemu divit, právě děti jsou budoucnost sportu a určitě jim nechceme učení na bruslích znepříjemnit či dokonce je od bruslení odradit hned v začátku, což by se s nekvalitními materiály, ať už základní konstrukce, samotné botičky bruslí, tak špatnými kolečky a ložisky mohlo stát. Proto u nás naleznete kvalitní dětské brusle složené z komponentů (botičky, rámu, koleček i ložisek) a kvalitnějších materiálů než bývají brusle běžně dostupné v řetězcích, hračkářstvích a supermarketech. 

CL_padnouci_detske_brusle_pohodlne

Velikost

Dalším kritériem výběru inline bruslí bude velikost, dětské brusle by měli být svou konstrukcí speciálně přizpůsobeny potřebám i rychlému růstu nejmenších bruslařů. Většina modelů bruslí tak má jednoduše nastavitelnou velikost botičky, která umožňuje použití až pro čtyři po sobě jdoucí velikosti. U kvalitních značek navíc máte na výběr z modelů, kde se číslování vzájemně doplňuje, tak jako to má značka Powerslide, a nestane se Vám tedy, že se trefíte ke konci číslování. Brusle tak vašemu dítěti vydrží několik let a díky kvalitě materiálů se později sveze třeba i mladší sourozenec, ve výsledku tak ušetříte.

POZOR - Určitě neplatí, že má být brusle o několik velikostí větší, dětská noha je pak v brusli příliš volně, vyklání se do stran a neumožňuje dítěti správný postoj ani ovládání brusle. K dětské nožce tak počítejte s nadměrkem 3–5 mm dle konkrétního modelu.

Pro řady dětských bruslí platí:

Khaan Junior (modely LTD, NXT, SQD a Pro) obuje dítě s délkou nohy již od 161 mm (vel. 27–30 EU) a s možností nastavení po 4 velikostech se vyrábí 4 varianty - tento model lze obout až do velikosti 42. Výběr z několika barev. Jednotlivé modely se liší především konstrukcí rámu.

Jet Pro a Jet jsou brusle pro malé (freeskate) profíky od velikosti cca 168 mm (vel. 27–30 EU) s 4 nastavitelnými velikostmi a ve třech variantách do velikosti cca 238 mm (vel. 35–38 EU). 

Rocket, Stargaze a Phuzion Universe jsou nastavitelné po 4 velikostech, ve třech variantách, od velikosti 185 mm (29–32 EU) do velikosti 40. Výběr z různých barev. 

Swell Stelar JR. jsou pro malé (fitness) profíky a drobné slečny od velikosti 215 mm (vel. 34–35) jsou dvojvelikostní, jak bývá zvykem i u “dospěláckých” Swell Lite, nejsou nastavitelné a ve třech variantách poslouží cca do velikosti 39 EU.

 

Padnoucí bota

Díky tomu, že jsou dětské kolečkové brusle rostoucí je výběr velikosti snazší, přesto je dobré brusle vyzkoušet a ujistit se, že se pata v brusli nezvedá a zároveň noha pěkně drží v nejširší části chodidla. Dětské inline brusle by měli jít snadno a dobře utáhnout a to pomocí tkaniček a pevné přezky okolo kotníku. Noha musí v brusli držet pevně, ale komfortně. Opora v kotníku je velmi důležitá a napomáhá správnému postoji, technice a celkově bruslení ulehčuje a zpříjemňuje. Dítě se tak naučí ovládat kolečkové brusle rychleji a pohyb na inline bruslích si oblíbí. 

Tipy, které je dobré vědět:

Pevná plastová konstrukce poskytuje oporu noze a zároveň zvyšuje odolnost celé brusle - snese tedy horší zacházení. O pohodlí uvnitř se stará vnitřní botička, která se lehce přizpůsobí tvaru nohy dítěte.

Na ložiska a jejich značení nemusíte brát ohled, v dětských bruslích jsou často ABEC 7, nicméně toto značení udává přesnost výroby a v jízdě nepozná běžný uživatel rozdíl. Mnohem důležitější je kvalita materiálu, ze kterého je ložisko vyrobeno a ta se neuvádí - ve výsledku se tak může stát, že ložiska s vyšším udávaným ABEC budou horší, než ložiska z kvalitního materiálu s nižším číslem. Dávejte tedy přednost osvědčeným výrobcům.

Rám a postavení nohou - v případě, že dítěti nestačí samotná opora pevného skeletu pro rovný postoj, existují brusle s posuvným rámem, který dokáže postoj korigovat. V případě, že má nohy/nohu do X nebo do O, posune se rám ve směru propadání nohy a tím se postoj vyrovná. Dětské brusle s posuvným rámem jsou modely Khaan Junior SQD, Khaan Junior Pro, Jet ProSwell Stellar JR.

Tříkolečkové brusle jsou lehčí, lépe ovladatelné avšak mají trochu vyšší těžiště - hodí se tedy spíše pro šikovné, či pokročilé bruslaře, které udrží osu nohy v rovině (tomu napomáhá i opora v kotníku). Velkým jejich bonusem však je, že lépe překonávají nerovnosti terénu a překážky (spáry, hrubý asfalt atd.). Tříkolečkové dětské brusle jsou velikostně nastavitelné Phuzion Universe,  Jet Pro a Khaan Junio Pro (u posledních dvou je rám připraven i pro 4 kolečka) a perfektní fitness brusle pro malé nožky Swell Stellar JR

Dětské kolečkové brusle Powerslide

Model Khaan Junior LTD a NXT má v rámu integrovaný brzdící šroub, který dokáže 2 prostřední kolečka přibrzdit a napomáhá tak nejmenším a pohybově méně zdatným v snadnějším učení pohybu. NXT je nejnovější model vizuálně napodobující “dospěláckou” řadu bruslí Next. Nastavitelné dětské brusle vhodné pro začátečníky.

CL_khaan_junior_LTD_brusle_nastavitelne_odolneCL_rocket_detske_brusle_nastavitelne_mekke_lehke_brusle_pro_deti

Rocket jsou lehoučké brusle které své nízké váhy dosahují díky jednoduché a praktické konstrukci. Svého favorita si v nich najdou i Ti, kteří nefandí celoplastovému skeletu. Nastavitelné dětské brusle v líbivém látkovém vzhledu tenisek (měkká botička).

Stargaze lze považovat za hybrid mezi lehoučkými Rocket a výkonnými Phuzion Universe, od Rocket si berou lehoučkou konstrukci rámu a Universe dodávají odolnou plastovou botičku. Brusle jsou nastavitelné pro 4 velikosti.

CL_stargaze_detske_brusle_lehke_nastavitelneCL_phuzion_universe_nastavitelne_detske_brusle

Phuzion Universe jsou vyráběny ve dvou variantách hliníkových rámů a to jako 4 nebo 3 kolečkové. (Čtyřkolečkové brusle jsou kvůli nižšímu těžišti stabilnější, tříkolečkové lépe překonávají nerovnosti a jsou obratnější.) Spolehlivé, odolné, pohodlné, a dobře konstrukčně řešené. Pro větší děti patří mezi naše oblíbené právě pro odolnost a komfortní svezení, které nás mile překvapilo i při našem testování. Brusle jsou nastavitelné pro 4 velikosti, vnitřní botičku ve špičce tvoří pružný neopren, který se přizpůsobí noze jako ponožka.

Khaan Junior SQD mají velikou výhodu v soustruženém hliníkovém rámu. Rám lze seřídit přímo na nohu malého uživatele a korigovat tak případné problémy s postojem (O/X nohy). Brusle jsou odolné, pohodlné, nastavitelné (4 po sobě jdoucí velikosti).

CL_Khaan_pro_deticl_Khaan_brusle_pro_deti

Khaan Junior Pro spojují botu Khaan s rámem, který mají Jet Pro. Mají tedy hliníkový rám, který lze posunout a seřídit polohu rámu dle postavení nohy. Zároveň umožňuje rám využít se 3 i 4 kolečky.

Jet Pro jsou jedny z nejlepších dětských bruslí na trhu. Mají litý hliníkový rám, který umožňuje variantu se 4 i 3 kolečky a seřízení polohy rámu přímo pro uživatele. Pod patou mají shockabsorber - tlumič nárazů. Šrouby - osy kol - jdou z jedné strany přímo do rámu, tak jak jsme zvyklí u kvalitních bruslí pro dospělé. Servis je tak jednodušší a rám lehčí. Jet Pro jsou tak hvězdou mezi dětskými bruslemi a pokud chcete dopřát Vašemu dítěti skvělé Fitness/freeskate brusle, jsou to přesně tyto.

Jet jsou novinkou roku 2024, bota zůstává na stejném principu jako u varianty Jet Pro a se všemi jejími výhodami. Mění se rám, který je stále šroubovaný a tedy nastavitelný. Je lehoučký, vyrobený z plastu s přídavkem sklolaminátu pro vyšší pevnost. Jeho uchycení umožňuje nastavení pozice, čímž lze zabránit špatnému postoji (šmajdání, propadání kotníku atd.) i v případech kdy samotná opora brusle nestačí. Brusle je osazena 4 kolečky Powerslide Hurricane o průměru 62/70/72 mm (dle velikosti brusle) a tvrdosti 86a s ložisky WCD Abec 7. Tyto brusle mají brzdu, lze ji však jednoduše odšroubovat.

cl_jet_pro_detske_freeskate_triskate_brusleCl_swell_stelar_jr_fitness_brusle_pro_deti

Swell Stellar JR. jsou jedinečné fitness brusle, mají dětské velikosti (34–35 EU, 36–37 EU a 38–39 EU) a však se v podstatě jedná o zmenšené výkonnostní brusle Swell pro dospělé. Botičku tvoří paměťové pěny, které se přizpůsobují noze. Samotný skelet je pak tvořen ze směsi sklolaminátu a dává tak pevnost, oporu a maximální využití energie při bruslení. Brusle je osazena hliníkovým rámem Trinity, který má mnoho výhod (nastavení na nohu, větší kola při nižším těžišti, lepší přenos síly, tlumení vibrací, snadný servis…).

Svými kvalitami to tak jsou nejlepší fitness dětské brusle na trhu a lze je doporučit i všem ženám s malou a drobnou nohou. Jako dámské brusle na malou nohu totiž poslouží skvěle.

Nejlepší kolečkové brusle pro děti tak nejen dobře padnou, poskytují skvělou oporu, ale jsou i z materiálů, které jsou kvalitní, odolné, pohodlné a děti si tak na bruslích užijí spoustu nerušené zábavy, hravě se naučí základy bruslení a mnohdy i techniky jízdy, které zvládají jen někteří dospělí.
CL_detske_brusle_nastavitelne_odolne_lehke

Nezapomeňte na důležité chrániče, nejdůležitější je kvalitní helma a poté chrániče zápěstí a kolen. Doporučujeme nacvičit s dětmi pády na místě, aby chráničům důvěřovaly a nebály se je použít. 

Tento článek se zaměřil na výběr dětských fitness a freeskate inline bruslí, o dětských agressive bruslích do skateparku bude speciální článek, do té doby se na nás klidně obraťte. Rádi zodpovíme Vaše otázky a pomůžeme s výběrem.

Vybíráte i brusle pro sebe? Možná Vám pomůže některý z předchozích článků:

Jak vybrat velikost bruslí?

Jak vybrat inline brusle?