3 nebo 4 kolečka? Porovnání

Možná jste na stezce zahlédli někoho na bruslích se 3 kolečky (Triskate), vypadaly moderně a zajímavě. Jaké jsou ale výhody tří kolečkových bruslí? A jsou i pro Vás? Jsou tři kolečka vhodná pro začátečníky, nebo jen pokročilé inline bruslaře? A jakou velikost koleček vybrat?

 

Výhody tříkolečkových inline bruslí

Jako nejhlavnější výhodou tříkolečkových inline bruslí se, v našich podmínkách, může zdát snazší překonávání nerovností. Použitím pouze třech koleček totiž zachováme dobrou obratnost, ovladatelnost a v kombinaci s Trinity rámem také stabilitu, i při použití větších koleček, která snadněji překonají spáry i kamínky. Větší kolečka Vám také dopřejí možnost rychlejší jízdy. Pokud tedy chcete zrychlit, ale stále zachovat dobrou obratnost jsou tu tři kolečka pro Vás. Stejně tak možnost krátkého rámu a zároveň lepších jízdních vlastností ocení všichni s malou nohou, ať děti, či ženy.

 

Tip: Ne všechny tříkolečkové brusle mají stejné výhody. Záleží na konstrukci inline brusle. Některé značky bohužel nedělají kolečkové brusle úplně kvalitně. Častým nedostatkem je nedostatečně pevná bota a příliš velká vzdálenost koleček od boty, čímž vzniká velká mezera, která ještě více zvyšuje těžiště a snižuje stabilitu. Takové brusle jsou také náchylnější na “vylamování” kotníků. Některé značky jsou pak například s kolečky 100 mm hůře stabilní, než 110 mm s Trinity rámem, kde jsou kolečka v minimální vzdálenosti od boty inline brusle.

Porovnání konstrukce dvou fitness kolečkových bruslí na kolečkách o průměru 100 mm


Srovnání 3 a 4 kolečkových bruslí

Tři kolečka - plusy
+ Větší kolečka lépe překonávají nerovnosti
+ Rám může být stále poměrně krátký, obratný a lehce ovladatelný
+ Často nižší váha koleček a rámu
+ Vyšší přilnavost lépe podrží v zatáčkách
+ Prostřední kolo je umístěno v ose nohy a zlepšuje manévrovatelnost
Tři kolečka - mínusy
- Vaši váhu nesou pouze 3 body

 

Čtyři kolečka - mínusy
- Hůře zvládají nerovnosti (s menšími koly)
- Rám je zpravidla delší, při velkých kolech neobratný
- Bývají těžší
Čtyři kolečka - plusy
+ Lépe vedou a “drží stopu”
+ Stabilnější
+ Váha rozložena do 4 bodů (pomalejší opotřebení koleček)

 

Tip: 3 x 100 mm bude (při stejných kolech a standardních rámech), pomalejší než 4 x 100 mm - váha je rozdělena do více bodů, 4 kolečkové však budou mít delší rám, lépe vést, ale 3 kolečka budou obratnější a konstrukčně lehčí.

 

Původní určení tříkolečkových bruslí bylo jasné, tři kolečka znamenaly zvětšení koleček což sebou neslo navýšení rychlosti, méně vibrací, více pohodlí a lepší překonávání nerovností. Navíc si stále zachovávali rozumnou váhu, protože využívají o dvě ložiska a další montážní součásti kola méně. V neposlední řadě mohli mít stále poměrně krátký a obratný rám. Triskate tak nepochybně přinesli nový pohled, ale hlavně požitek do moderního inline bruslení.

Různé délky rámu 

Tip: Rámů již existuje široká nabídka, jak zkrácené pro maximální obratnost, tak standardní, či prodloužené pro lepší vedení.

V dnešní době, kdy je již obrovský výběr i v těch nejlepších Trinity rámech přestává být rozdělení tak jednoznačné. Nyní můžete chtít tři větší kolečka, která se postarají o dobré překonání nerovností, ale už nemusíte chtít obratný rám a tak lze vybrat brusle s prodlouženými rámy, které ocení Ti, co chtějí od brusle lepší vedení, či majitelé větších délek chodidla, kde je rám odpovídající délce brusle v podstatě nutností.

Tip: Čím větší kolečka zvažujete, tím kvalitnější brusle potřebujete. Při použití třech koleček je Vaše těžiště výš, na podvozek vyvíjíte větší páku a potřebujete pevnou botu s kvalitními komponenty, které toto zatížení zvládnou. Levné brusle s velkými kolečky nelze doporučit, protože právě při tomto vyšším zatížení vyjde ošizení výroby velmi rychle najevo v kvalitě a požitku z jízdy - horší přenos síly, nestabilita atd.

Jsou vhodné tříkolíčkové inline brusle pro začátečníky?
Abychom odpověděli na otázku z úvodu, s třemi kolečky často nemají problém ani začátečníci, ale záleží také na stabilitě každého bruslaře. Určitě není na místě se třech koleček prvoplánově bát, zvláště, pokud se jedná o průměr 100, či 110 mm. Není však ostudou si pořídit brusle se čtyřmi menšími kolečky - 4 x 80 mm je stále osvědčená klasika, pro ty, kteří hledají stabilitu a nevyhledávají rychlou jízdu.

 

Jaká sestava je pro Vás nejlepší? Jakou velikost koleček vybrat? (nejméně 1 – 10 nejvíce)

4 x 80 mm

4 x 90 mm

3 x 100 mm

3 x 110 mm

3 x 125 mm

Zrychlení

8

10

9

8

6

Pohodlí

4

5

7

9

10

Stabilita

10

10

9

8

6

Rychlost

4

6

7

9

10

Pohodová klasika

Rychlejší a stabilní

Obratné a zábavné

Univerzální

Nejrychlejší

 

I při výběru tří, či čtyř koleček platí, že s nimi budete spokojeni jen tak, jak reflektují Vaše potřeby a preference jízdních vlastností. Nebo-li, to co je skvělé pro jednoho, nemusí být dobré pro všechny, proto existuje mnoho druhů koleček, jejich velikostí a široký výběr rámů (o rámech podrobněji zde).

Zpět na přehled článků