Srovnání kolečkových fitness bruslí značek K2 a Powerslide

Rozhodujete se pro nové kolečkové brusle, nebo chcete přejít ze svých současných bruslí na jiné a nejste si jisti jednotlivými rozdíly mezi značkami? Jsou lepší brusle Powerslide nebo K2? 

Vnitřní botička - paměťové a teplem tvarovatelné pěny

Zde se jednotlivé značky a jejich modely nejhůře srovnávají. K2 má za každých okolností měkkou polstrovanou botičku, kterou má Powerslide prakticky pouze u levnějších modelových řad. U vyšších řad poté používá různé paměťové pěny, či nově patentovaný postup polyuretanové vycpávky, který pracuje s různými tloušťkami a hustotami PU (3D AP- Více v článku o technologiích používaných výrobcem Powerslide). K2 tak lze srovnávat pouze s modely Powerslide pro rekreační fitness bruslení, jako jsou Phuzion a Radon (případně Argon, modelová řada Swell se již liší hybridní konstrukcí, která vychází z bruslí závodních).

Fitness brusle K2 Alexis, FIT, Trio, VO2S a Powerslide Phuzion, Argon

Utahování - boa/ tkaničky

Způsoby utahování bruslí sebou nese výhody i nevýhody. Rychloutahovací tkaničky / speed lace či systém BOA vynikají svou rychlostí obutí bruslí. Naopak jejich nevýhodou je nemožnost přizpůsobit si sílu utažení v jednotlivých místech - brusle utáhnou po celé délce rovnoměrně. Utažení tkaniček lze přizpůsobit na míru chodidlu, pokud potřebujete více místa u prstů, či přes nárt není problém ho vytvořit slabším utažením v těchto místech a naopak dotáhnout tam, kde potřebujete.

Uchycení rámu - Posuvný vs. pevný rám

K2 má na fitness bruslích pevný nýtovaný rám, obvykle dva pláty zasazené do plastového bloku. Takto uchycený rám neumožňuje jakékoliv nastavení, posun, nebo výměnu.

Powerslide používá i na svých nejlevnějších fitness modelech montážní systém Trinity což je tříbodové uchycení rámu, které přináší mnoho výhod (podrobněji v článku), mimoto lze nastavit do všech čtyř směrů a lze snadno vyměnit. Pokud si ted pořídíte dostatečně pevnou botu brusle není prakticky problém osadit ji jakýmkoliv rámem (rám s ledním nožem, čtyřkolečkové, tříkolečkové, SUV…).  

Tip: Měkké fitness brusle mají svůj limit pro velikost koleček, jejichž páku zvládnou. Hybridní a skeletové (včetně karbonových) zvládnou snadno rámy od ledních až po SUV rámy 3x150mm. V případě zájmu měnit rámy se informujte o limitech konkrétního modelu.

Uchycení rámu, uchycení brzdy

Brzda - posuvná vs. pevná 

K2 má gumový špalek zaseknut pevně v držáku - nelze jej tedy posouvat, nebo nastavit. Powerslide používá gumový špalek šroubovaný k nosné konstrukci - držáku brzdy - ten si lze nastavit do požadované výšky a tedy nastavit úhel brždění. Zároveň při opotřebování lze gumový špalek posunout - při pravidelném posouvání brzdíte stále ve stejném úhlu, což sebou nese větší bezpečnost. Navíc špalek brzdy může vydržet déle. 

Spacery - 8mm vs. 6mm

Neboli osičky ložisek používá značka K2 6 mm, Powerslide používá osičky 8 mm. Rozdíl je v tom, že 6 mm spacer sahá i skrz ložisko a tak pokrývá celou část šroubu procházejícího kolečkem, což je i jeho nevýhodou - snadněji se opotřebovává a může dojít k poškození. Zanedbatelným aspektem je pak fakt, že spacery a tedy vyndání ložisek bude u K2 pravděpodobně složitější a to především pro ženy, protože k vytlačení spaceru je potřeba síla. Spacery na 8 mm šroub jsou naopak kryty z obou stran ložisky a šroub prochází ložiskem, spacerem a ložiskem. Nejsou v kontaktu s rámem. Při výměně nedochází k vytlačování, ale k vyndání ložiska a poté vyndání volně uloženého spaceru. Mimochodem šrouby má K2 z obou stran rámu, Powerslide pouze z jedné strany a šroubují se přímo do rámu, což mírně zrychluje a zjednodušuje servis včetně pravidelné údržby.

Výsledek srovnání

Powerslide tak v poměru cena/výkon rozhodně vede. Německá značka si dává záležet na výzkumu, inovacích a pokroku. K2 v tomto ohledu posledních 10 let zaspala a to i přesto, že se pro rok 2024 rozhodla zmírnit propastný rozdíl v nabídce skeletových bruslí a trh trochu dohnat.

 Stojí K2 za tu cenu?

Na to si musí odpovědět každý sám. Nejdůležitější při posuzování bruslí je fakt, jak splňují Vaše očekávání při používání, tedy jak odpovídají převládajícímu stylu bruslení a hlavně jak dobře padnou na Vaši nohu.

Jsou lepší brusle Powerslide nebo K2? 

Stěžejním při rozhodování by mělo být, zda ne/potřebujete nastavitelný nebo výměnný rám. Pokud máte dokonale rovnou osu obou nohou a nechcete měnit rám potencionál šroubovaného rámu nejspíše nevyužijete. Druhým důležitým bodem je fakt, jak jsou Vám brusle pohodlné, nezvedá se Vám v nich pata a noha sedí v botě dostatečně pevně, aby byla brusle dobře ovladatelná. V poslední řadě se lze rozhodovat podle designu, či toho, zda se Vám chce v případě K2 dávat za obdobnou brusli o několik tisíc více.

Tento článek se zaměřil na porovnání fitness bruslí K2 a Powerslide, nicméně obdobný postup posouzení lze použít i na jiné značky jako jsou Rollerblade, Fila, Tempish, či často výrazně řetězci propagovaný Worker, Zaelot či Nils.

Jak poznat kvalitní kolečkové brusle?

  1. cena 
  2. kvalita materiálů
  3. kvalita konstrukce 

Na co se zaměřit při posouzení kvality bruslí?

Pokud jde o cenu, tak pro rok 2024 lze říci, že nejnižší ceny za kvalitní ložiska se pohybují od 500,- a 8 kvalitních koleček seženete přibližně od 1000,-. Je tedy jednoznačné, že u kolečkových bruslí, které stojí pod 2000 korun se muselo hodně šetřit, protože na kvalitní konstrukci boty a rámu už nezbývá (a to pomíjíme takové drobné položky jako jsou spacery, šrouby…). Dá se tedy říct, že v současnosti lze sehnat nejlevnější kvalitní brusle kolem 3000,-. Nicméně je to záruka toho, že Vám brusle vydrží a jízda na nich bude radostí. Bohužel ale existují značky, které mají původní cenu uměle navýšenou a ve výprodejích se prodávají s lákavou cenou, ale ani této ceny nižší ceny ve skutečnosti nedosahují. Proto je dobré se zaměřit na další věc a tou je kvalita materiálů.

Kvalita použitých materiálů se může hůře posuzovat, obzvláště, když nemáte s čím srovnat. Nejčastěji se jedná o levné plasty, gumy. Materiál vnitřní botičky může připomínat molitan a nikoliv paměťové pěny. Kolečka budou působit jako tvrdý plast (klasicky u dětských bruslí) nebo naopak budou připomínat spíše gumu na gumování, než kvalitní směs koleček. Konstrukce brusle by měla být pevná a tvořit dokonalou oporu noze. Představte si ji jako kostru, která nese vše důležité a je doplněna měkkými částmi pro pohodlí nohy. Na tuto kostru by měli být uchyceny další části brusle - rám, cuff, přezky. Způsob jejich uchycení Vám napoví o kvalitě brusle - šroubování je složitější a dražší možnost upevnění než nýtování. Poskytuje však možnost nastavení či snadné výměny.  

Tip: Konstrukce z jednoho kusu mívají v některých případech své opodstatnění. U dětských bruslí je to jednoznačně váha u aggressive bruslí (Aeon) jsou to celkové jízdní vlastnosti.

 

Podívejte se i na další články:

Zpět na přehled všech článků.