Lední nože a rámy

Hledáte možnost jak využít inline kolečkové brusle i během zimy? Máte kvalitní a pohodlné kolečkové brusle, které byste rádi použili i jako brusle lední? A kterou variantu nejlépe vybrat - lední nůž (runner), nebo lední rám?
Ledni_noze_ram_na_brusle

Možnosti využití rámu nebo nože

Základem je znát konstrukci brusle a upevnění  jejího rámu, od toho se odvíjí další možnosti. Pokud brusle používají montážní systém Trinity, lze využít rám Trident. Pokud brusle mají pevný nýtovaný rám, nebo jiný montážní systém běžný pro fitness brusle, lze použít lední nůž Sabres. 

Pro montážní systém UFS, který je využíván u aggressive bruslí je poté možností  lední UFS rám, například Ground Control Ice Hockey.

Ledni_nuz_pro_koleckove_inline_brusle

Lední nůž - Sabres

Lední nůž umožňuje přeměnit jakékoliv inline kolečkové brusle na brusle lední. Díky tomu si své brusle užijete celoročně a ušetříte jak finance, tak místo doma při skladování. Navíc, pokud máte problém s postavením nohou do X, či O získáte při šroubovaném rámu možnost korekce postavení, což u ledních bruslí nebývá obvyklé. U ledních nožů Powerslide Sabres nepotřebujete nic víc, než jednoduše vyměnit kolečka za lední nůž, který vycentrujete pomocí spacerů (jsou součástí balení). Běžně se počítá s 8 mm šrouby - osy kol, pro 6 mm šroubyje nutné přikoupit "Adaptér Powerslide Fothon/Sabres 6 mm". Samotná čepel je vyrobena z nerez oceli o tvrdosti 52+2 HRC a vyráběna ve variantě hokejového profilu, kdy je velmi obratná, nebo ve variantě se zoubky.

Jak vybrat lední nůž

Délka ledního nože se odvíjí od délky rámu Vašich bruslí a počtu koleček. Pro čtyřkolečkové brusle tedy potřebujete hokejový nůž Sabres 4, nebo lední nůž se zoubky Sabres W4. Pro tříkolečkové brusle pak lední nůž Sabres 3. Délku rámu vyberete dle tabulky a odvíjí se od vzdálenosti prvního šroubu po poslední šroub. Veškeré lední nože naleznete zde.

Ledni_ram_pro_brusle_Trinity

Lední rám - Trident

Velmi lehký rám vysoustružen z leteckého hliníku 6061 (duralu) a vyměnitelná čepel (runner) z nerezové oceli (60D Rockwell) lze použít pro všechny brusle s montážním uchycení Trinity. Samozřejmostí zůstávají výhody uchycení Trinity a tedy i možnost nastavení pozice rámu dle postavení Vašich nohou i případná korekce nohou do X/O. Získáte tak lehký, odolný a skvěle reagující rám - zážitek z bruslení je tak jedinečný. Rám Trident se vyrábí ve 3 velikostech a vzhledem k standardizované rozečti uchycení Trinity lze vybrat délku nože dle svých preferencí, nikoliv podle velikosti brusle. Při kratším rámu tak získáte skvěle obratné brusle, u delších pak lepší stabilitu. Obecně lze doporučit:

Velikost M: doporučeno pro boty velikosti EU40-41, délka čepele 295 mm, kontaktní plocha 220 mm.
Velikost L: doporučeno pro boty velikosti EU42-43, délka čepele 315 mm, kontaktní plocha 240 mm.
Velikost XL: doporučeno pro boty velikosti EU44-46, délka čepele 335 mm, kontaktní plocha 260 mm.

Samozřejmě, finální výběr je na Vás, zda chcete lední nůž obratnější (kratší), či stabilnější (delší).

TIP: Pokud lední rámy Trident použijete pod špičkové karbonové boty jako jsou Powerslide HC EVO, či Powerslide Tau, získáte lední brusle, které budou skvělou alternativou špičkových hokejových bruslí. Ve spojení s freeskate (Next, některé Zoom) či fitness modely pak získáte mnohem lepší zážitek, než by Vám poskytly brusle v obdobné cenové kategorii jako jsou tyto nože.

Lední rám - UFS

Pro brusle s montážním systémem UFS je lední rám značky Ground Control, který využijete na aggressive bruslích a jednoduše je tak přeměníte na brusle lední.

Ledni_koleckove_brusle 

Výhody ledních rámů a nožů najdete v článku "S inline bruslemi na led"

Až budete mít doma své skvělé nové brusle určitě rádi využijete nějaké kluziště, či hokejovou halu. Lední plochy v Praze najdete zde.