Jak vybrat off-road brusle

Lákají Vás místa která jsou pro běžné inline brusle nedostupná - polní či lesní cesty, pump-tracky, rádi byste si sjeli sjezdovku v létě nebo jen hledáte brusle, které vám pomohou udržet kondici po celý rok? Pak pro Vás mohou být SUV / nordic kolečkové brusle řešením.

Na úvod je třeba říci, co SUV nejsou, nejsou jednoduchým řešením na cyklostezky ve špatném stavu a na neudržované asfaltové cestě s nimi nedosáhnete větší rychlosti ani pohodlí a nebudete nechávat ostatní fitness jezdce za Vámi. Naopak, pořádně si máknete - nafukovací pneumatiky přeci jen kladou větší odpor a na rovině je tedy potřeba pořádně zabrat. 

Co tedy jsou Offroad kolečkové brusle?

Inline brusle s terénními koly, ať už se bavíme o Offroad / SUV či Nordic jsou brusle speciálně upravené pro jízdu v náročném terénu. Jedná se o kolečkové brusle, které zvládnou nezpevněné cesty, složitý lesní terén, svahy a další místa, kde klasické kolečkové brusle nemají šanci. Hlavním účelem terénních bruslí je tak poskytnout bruslařům více zábavy a dobrodružství i v náročnějším prostředí, kde není hladký povrch.

CL_1_SUV_Next_Out-1-195 a Trinity

Velkým plusem je také možnost vyjet z centra měst a nadýchat se čerstvého vzduchu, což se s běžnými inline bruslemi, které jsou vázány na zpevněné povrchy málokdy podaří.

Při terénním bruslení více zapojíte celé tělo, zlepšíte sílu, koordinaci i rovnováhu, než při běžném bruslení po rovině a zároveň se Vám otevřou nové možnosti pohybu.

Jak vybrat terénní brusle?

I u terénních bruslí platí, že jsou jen tak dobré, jak splňují Vaše požadavky. Proto si je potřeba ujasnit, co od bruslí očekáváte a v jakém terénu je budete používat.

CL_1_SUV_Next_Out-1-195 a Trinity-3

 

Jaké jsou možnosti a modely bruslí do terénu?

Německá značka Powerslide nabízí kvalitní brusle do terénu v rámci řady Powerslide SUV, kde jsou brusle určené pro různé typy jízdy, zdatnosti jezdců i povrchu.

Všechny tyto brusle jsou postavené na skvělé skeletové botě Next, případně pro chodidlo širší skeletové botě Zoom. Oba tyto modely jsou pro svou pevnost používaný i v rámci freeskate bruslí a podvozky u nich lze snadno měnit v rámci systému uchycení Trinity.

 

Powerslide SUV Next Outback 150

CL_1_SUV_Next_Out-1-195 a Trinity-4

Kolečkové brusle vhodné i do těch nejnáročnějších podmínek a terénu. Díky nafukovacím kolům 3x150 mm zvládnou i nejnáročnější terén, zároveň je zde nejlépe roznesena váha jezdce a s přehledem tedy uvezou i velké silné chlapy (těžší váhy).

CL_1_SUV_Next_Out-1-195 a Trinity-2

PS Next SUV Outback 150 jsou terénní inline brusle vybavené třemi velkými koly - pneumatikami o průměru 150 mm uchycenými na pevném hliníkovém rámu. Skvěle tlumí nárazy, mají dobrou přilnavost. Vzhledem ke kvalitám boty Next a teplem tvarovatelné vnitřní botičce (liner) zaručují pohodlnou a spolehlivou jízdu s pevnou oporou i při takto velkých kolech. U tohoto modelu je nutno počítat s vyšší váhou a dlouhým rámem, který snižuje manévrovatelnost a v kombinaci s vyšším těžištěm zhoršuje ovladatelnost. Nevýhody jsou ale vyváženy faktem, že tento model zvládne téměř cokoliv a délka rámu Vám pomůže při jízdě z kopce. Pro sjezd horských stezek a jakýchkoliv kopců tak nemají konkurenci. Více o SUV Next Outback 150 se dočtete zde.

 

Powerslide SUV Next Edge 150

CL_1_SUV_Next_Edge

Nexte Edge 150 jsou prvními dvoukolovými SUV bruslemi na světě. Základem je také hliníkový rám s pneumatikami 150 mm, ale pouze dvěmi (tedy 2 x 150 mm), což umožňuje mít rám kratší (290 mm oproti 328 mm u 3 x 150). S tímto rámem také zvládnete složitý terén, ale hůře si poradí s tím velmi náročným, kde je riziko uvíznutí kola kvůli mezeře mezi koly. Lépe se tedy hodí na nezpevněné cesty, například lesní, které jsou vyšlapané a bez velkých děr. Tento model je vhodnější spíše pro kratší, tedy menší velikosti chodidla, lehčí váhy a začátečníky. Powerslide SUV Next Edge 150 jsou tak terénní brusle, které Vám poskytnou radost z nedostupného terénu i při snížené váze (pouze dvě kola, kratší rám z leteckého hliníku), což ocení všichni s oblibou adrenalinu a drobnější postavy. Dvě kola také nekladou takový odpor jako tři a bruslení je tak o něco snazší. Samozřejmostí jsou opět všechny kvality boty Next (teplem tvarovatelná vnitřní botička, plně nastavitelné a vyměnitelné díly, uchycení Trinity). Více o SUV Next Edge 150.

 

Tip: Na zpevněné povrchy lze zakoupit klasická inline kolečka o průměru 150 mm, která nebudou mít takový odpor jako nafukovací kola.

 

Kolečkové brusle Powerslide SUV Next Renegade 125

CL_1_SUV_Next_Ren-1-195 a Trinity

Next Renegade jsou SUV na nejmenších terénních kolech s rámem 3x125mm (295mm) což z nich dělá skvělého parťáka na skoky, pumptrack, pískové cesty a podobně. Nejsou tak vhodné pro ten nejnáročnější terén, ale díky nižšímu těžišti vynikají lepší stabilitou a nejnižší vahou z těchto třech modelů. Více o SUV Next Renegade 125.

 

SUV Next Renegade Werbeski Pro 125

CL_1_SUV_Next_W-1-195 a Trinity 

Na stejném podvozku jako SUV Next Renegade 125 je postaven promodel jezdce Dustina Werbeskiho. Liší se jak barevností provedení skeletové boty Next, kde je upraveno i utahování tkaniček, tak především vnitřním linerem který je samozřejmě tepelně tvarovatelný a nyní má utahování tkaniček vedeno až zcela nahoru. Tyto brusle si užijete v přírodě na nezpevněných cestách, pump-trecích i na městské dlažbě. Model SUV Next Renegade Werbeski Pro 125 najdete zde.

 

Kolečkové brusle Powerslide SUV Zoom Renegade 125 Trinity

CL_1_SUV_Zoom_Ren-1-195 a Trinity

Dalším off-road modelem s koly 3 x 125 mm je SUV Zoom, který má stejný podvozek jako oba předešlé modely, ale liší se skeletovou botou. Zde je použito modelu Powerslide Zoom, který se liší konstrukcí boty, ta je vhodná pro širší chodidlo a není v základu určena pro montážní systém Trinity. To je však řešeno přes tenký adaptér, který je tomuto uchycení uzpůsoben a umožňuje tak rámy použít. Dalším rozdílem této boty je absence předního chrániče (má pouze boční) a chybí zde tak detailní nastavení (například výšky cuffu), kterým disponují po této stránce promakané modely Next. Vše se však odráží v ceně a tak o něco ušetříte. Co se týče využití, rám zůstává stejný a s ním i jeho možnosti v terénu - SUV Zoom Vám udělají radost na pumptracku, dirt parku, nezpevněných cestách a trailech. Projet samozřejmě zvládnou i městské kostky. Vzhledem k váze a stabilitě jsou vhodné ke skokům. V porovnání s Next 150 budou pomalejší a údržba 6 kol je nákladnější než 4.

Důležité pro konečné rozhodnutí tak je, který model Vám bude sedět více, zda Powerslide Next (úzké až normální chodidlo), či širší a prostornější Powerslide Zoom. Zoom má též jinak číslování velikostí než Next, spadáte-li tedy na hranici velikostí může pro Vás být tato bota lepším řešením, než větší velikost Next (která může být příliš veliká). Více o PS SUV Zoom Renegade 125 najdete zde.

 

Nordic

Úplně jinou kategorií jsou pak brusle do terénu - Nordic - připomínající pohybem spíše běžky, nebo kolečkové lyže. Tyto brusle využijete převážně na rovných nezpevněných cestách a potřebujete k nim hůlky. Použitím hůlek zapojíte během bruslení i vrchní část těla a zpevníte tak i svalové partie, které při běžném bruslení nepoužíváte. Pomůžou Vám zároveň s udržením rovnováhy jak při sjíždění z kopců, tak na hrbolatějších cestách.

Vybrat si můžete ze dvou modelů:

Kolečkové brusle Powerslide XC Trainer 150

CL_1_SUV_XC

Brusle postavené na botě Zoom, která je široká a komfortní. Vnitřní botička (liner) je teplem tvarovatelný a uzpůsobí se tak noze jezdce. Délka rámu je 455 mm do velikosti 42 a 520 mm od velikosti 43, nutné je tak použití hůlek.

Lze k nim zakoupit klasická inline kolečka o průměru 150 mm, která nebudou mít takový odpor jako nafukovací kola a využijete je na zpevněných cestách. Více o nordic kolečkových bruslích PS XC Trainer 150 zde.

 

Kolečkové brusle Powerslide XC Skeleton Trinity 150

CL_1_SUV_Skeleton

Nordic brusle Powerslide XC Skeleton nemají pevnou botu, ale jsou uzpůsobeny pro jakoukoliv sportovní obuv, kterou drží pevná konstrukce kolem kotníku (cuff) a přezky v úrovni nártu a nejširší části chodidla. Vzhledem k délce rámu 512 mm je nutné použití hůlek.

Lze k nim zakoupit klasická inline kolečka o průměru 150 mm, která nebudou mít takový odpor jako nafukovací kola a využijete je na zpevněných cestách. Více o nordic kolečkových bruslích PS XC Skeleton 150 zde.


CL_Next_out_SUV

Jaké jsou použity komponenty do terénních bruslí?

Kolečkové inline brusle do terénu musí vždy poskytovat pevnou oporu, je tedy důležitý pevný skelet/konstrukce, lehký a odolný rám, většinou nafukovací kola větších rozměrů pro lepší tlumení nárazů a přilnavost k nerovnému povrchu. Pláště i duše lze koupit náhradní. Ložiska bývají použita prachu a vodě odolná

Pokud již máte pevné brusle, skeletové s přídavkem sklolaminátu (Next, Zoom s Trinity), či karbonové (HC Evo, Tau)  jistě Vás potěší, že lze dokoupit pouze terénní rámy. Aggressive brusle jsou též dostatečně pevné a rámy s UFS naleznete zde.

Mohou mít terénní brusle brzdu?

Ano, Nordic brusle jsou již brzdným systémem vybaveny a pro off-road terénní brusle (SUV) lze namontovat speciální brzdu na cuff.

Lze namontovat SUV rám na současné brusle?

Rozhodující je pevnost Vašich bruslí a samozřejmě montážní systém využívající šrouby, Pokud se jedná o skeletové freeskate brusle typu Powerslide Next, Zoom, Imperial, HC Evo či aggressive brusle je použití SUV rámů bezproblémové. SUV rámy jsou prodávány se třemi nejčastějšími druhy uchycení (montážními systémy) - Trinity, 165 mm a UFS.

 

Výběr padnoucích bruslí

Nezapomeňte, že brusle jsou jen tak dobré, jak splňují Vaše požadavky. Recenze ostatních uživatelů tak nemusí být zcela přínosné, pokud nemají od bruslí stejné očekávání jako Vy. Nezapomeňte, že každý má jiné nohy, to co může vyhovovat Vám, nemusí vyhovovat Vašemu kamarádovi a naopak. Pohodlné a dobře padnoucí brusle jsou základem pro příjemnou jízdu a v terénu to platí dvojnásob. Brusle je nejlépe vyzkoušet, případně alespoň důkladně měřit (mondo point) - jak na to naleznete zde. Brusle dále musí skvěle sedět na třech hlavních místech - pata, nejširší část chodidla a nárt. Ověřte si, že noha v brusli pevně drží. Noha se v brusli nesmí volně pohybovat (plandat), protože v ten moment přicházíte o možnost brusli dokonale ovládat. Pro maximální pohodlí doporučujeme hledat vnitřní botičku (liner), která je teplem tvarovatelná a uzpůsobuje se na nohu jezdce. Též se dívejte po pevných přezkách a možnost utáhnout tkaničky co nejvýše - u velkých kol toto oceníte více než kdykoli jindy.

Brusle si vyzkoušejte s ponožkami, ve kterých budete bruslit, ty by měli končit až nad bruslí a optimálně by se mělo jednat o ponožky do bruslí, které mají vytvořené zóny dle zatížení nohy během bruslení. Samotnému zkoušení věnujte dostatek času, zvláště, pokud máte modernější liner (vnitřní botičku) bude se postupně přizpůsobovat Vaší noze. Určitě v bruslích nestačí sedět, klidně zkuset i pár dřepů, protože při bruslení krčíte kolena. Dejte tomu čas.

Tip: Pokud jste na vrchní hranici velikosti může se Vám zdát vnitřní botička z počátku těsná. Nebojte, přizpůsobí se Vám. U mužů stačí pár kratších vyjížděk, u žen může pomoci tepelné tvarování. Tvarování na nohu lze urychlit i tím, že liner použijete doma místo bačkor. 

CL_1_SUV_Next_W

Pokud si nevíte rady nebojte se navštívit naši kamennou prodejnu v Kamenické 13, nebo napsat na info@inlinespecial.cz. Rádi Vám se vším poradíme, sami máme offroadové brusle vyzkoušené a s tvarováním i nastavením bruslí spoustu zkušeností.

 

Bezpečnost terénního bruslení

Nezapomínejte ani na bezpečnost, jezděte v rámci svých schopností a uzpůsobte tomu i výběr trati - vyhnete se tak překážkám, které jsou nad vaše síly. Vždy používejte helmu a kvalitní chrániče, které Vás ochrání před možným zraněním. Za nás můžeme doporučit lehké helmy Ennui, pevné chrániče na zápěstí a dle Vašeho uvážení chrániče kolen a loktů. Tyto z chytrého materiálu pohlcující energii nárazu Vás bezpečně ochrání a navíc jsou nenápadné. Někteří jezdci také používají padací kraťasy  - což se může v terénu hodit, případně i chránič páteře zdoláváte-li složitější terén.

CL-NEXT_SUV_Out

Pohyb a základní technika terénního bruslení

Při bruslení jsou důležitá pokrčená kolena, nikdy se nezakláníme. Pokrčením zároveň snižujeme své těžiště a zvyšujeme tak stabilitu. Při překonávání nerovností je důležitý nůžkový postoj, kdy předsunete jednu nohu před druhou a tím opět zvýšíte stabilitu i kontrolu nad bruslemi - navíc nenajedete na překážku oběma bruslemi zároveň. Vhodné je vyzkoušet si postupně všechny terény v bezpečném prostředí (tráva, štěrk, písek), aby Vás na následné trase nic nepříjemně nepřekvapilo. Bude se hodit naučit se překonávat překážky - kameny, kořeny přenesením váhy a nadzvednutím předních kol, případně přeskočením. Procvičovat je možné i skoky a tlumení dopadů na rovině, stejně tak zvyšovat svou výdrž jízdou do kopce. Naučte se brzdit při různých příležitostech a na různých terénech. Na vše však jděte postupně a nepřeceňujte své síly. Tréninkem získáte více síly i důvěry, nezapomínejte i na doplňkové cvičení a protažení po jízdě.

Užívejte si radost z bruslení v přírodě a zároveň buďte ohleduplní k ostatním i k životnímu prostředí.

 

Zpět na všechny ostatní články.