Nejlepší kolečkové brusle pro rok 2024

Chcete začít s bruslením, hledáte nové brusle pro děti, nebo již chcete to nejlepší pro sebe? Hledáte top modely bruslí pro rok 2024, ale nejspíš Vám vyhledávač nabízí různé články, ve kterých každý píše o jiném modelu. Případně o tom "nejprodávanějším", který nejspíše i pro laika vypadá pochybně. 

Nejlepší kolečkové brusle

V první řadě platí, že nejlepší inline brusle jsou ty kvalitní - Pokud teď přestáváte číst, dejte nám šanci. Vysvětlíme to a nakonec prozradíme i konkrétní tipy. -

Druhým, neméně důležitým pravidlem je, že nejlepší inline kolečkové brusle jsou ty, které Vám nejlépe sedí a dobře splňují nároky na to, jakým způsobem je chcete používat.

TIP: Zdůrazňuji Vám, nikoliv kamarádovi, přítelkyni, tatínkovi a všem ostatním, kteří Vám svou dobrou radou, nebo půjčením bruslí snaží pomoci. Možnost, že Vám skvěle sednou ty stejné brusle není příliš velká. Přeci jen každý máme dvě nohy a i ty jsou jiné.

Již nechcete utrácet za brusle, které jsou po první sezóně na vyhození? Nehledejte ty nejlepší kolečkové brusle sezóny, ale ty nejkvalitnější. Pokud chcete ušetřit jak finance, tak své nohy čtěte dál. Řekneme si, jak poznat kvalitní brusle za dobrou cenu.

Kvalitní kolečkové brusle - jak je poznat?

Pojďme si říct, jak poznat kvalitní brusle. Na začátek je potřeba říci, že v současné době kvalitní brusle neseženete pod 2000,- a bez velké akce ani pod 3000 korun. To je v současnosti cena, pod kterou se nedají kvalitní brusle vyrobit. Ve výsledku však pořízením dražších bruslí ušetříte, protože kvalitní brusle Vám vydrží mnoho sezón, oproti levným, které budou brzy nepohodlné, bruslení bude dřina a ne radost. Můžou se Vám na nich navíc vyklánět nohy do stran a tak fixovat špatná technika, případně vznikat i různá bolestivá místa. Často se pak stává, že takové brusle končí po pár svezení v opravně a v některých případech není ani úprava takové brusle řešitelná. 

Kvalitní materiály

Prvním na co se zaměřit při výběru bruslí je kvalita materiálů. To se může zdát jako jednoduchý úkol, ale v případě, že nemáte porovnání s bruslemi kvalitními je často složité toto rozlišit na první pohled. Pokud výplň okolo kotníků působí jako tenký molitan, plasty vypadají lacině a i cenovka hlásá neodolatelnou cenu mělo by být snadné odolat. To totiž nebudou brusle, ve kterých byste chtěli trávit volný čas.

Konstrukce kolečkových bruslí

Konstrukce boty

Konstrukce boty a rámu je tím nejdůležitějším na co se zaměřit, protože ložiska i kolečka lze snadno vyměnit za kvalitnější, ale s nekvalitní botou brusle a technicky špatně řešeným rámem nic moc nenaděláte. Bota by měla být z kvalitních materiálů. Skelet boty musí i u nejobyčejnějších fitness bruslí poskytovat pevnou oporu kotníku. Pro vnitřní výplň bruslí se často využívá paměťových pěn o různých hustotách, čímž se vytváří anatomicky tvarovaná vnitřní botička, která se dále přizpůsobuje Vaší noze.  

Vnitřní botička skeletových bot může být z různých typů paměťových pěn, které se tvarují na nohu, obdobně jako u měkkých a hybridních bruslí, kde je však pevnou součástí boty.

Tip: Skeletové, nebo hybridní brusle by měli volit všichni s vyšší váhou. Měkké fitness brusle nezvládnou poskytnout dostatečnou oporu.

U boty bychom si měli všímat i způsobu zavazování, čím větší kolečka, tím lepší oporu budete potřebovat. Základem jsou tkaničky/ BOA/ speedlace a pevná přezka přes kotník a nárt. U běžných fitness bruslí je přezka přinýtovaná (což zjednodušuje výrobu, snižuje cenu, zjednodušuje i údržbu bruslí, ale neumožňuje snadnou výměnu) u freeskate a aggressive bruslí se setkáte spíše s přezkami šroubovanými, které lze snadno vyměnit (počítá se zde s náročnějšími podmínkami pro bruslení, kdy je možné přezku pádem poškodit). V rámci konstrukce boty si také všimněte uchycení cuffu k botě - je to to místo, kde se vrchní část (horní manžeta) spojuje se spodní konstrukcí boty. V základu je toto místo nýtované (což opět zlevňuje výrobu i zjednodušuje údržbu) a nebývá to u běžných bruslí překážkou. U bruslí dražších však hledáme toto spojení šroubované, případně lze i nastavit výšku cuffu (v kloubu) a jeho pohybu (v zadní části boty).

Vzdálenost koleček od boty

Podívejte se, kolik místa zbývá mezi Vaším chodidlem a kolečkem. Čím větší vzdálenost od země, tím horší stabilita. Snahou kvalitních značek bruslí tak je přiblížit kolečka co nejvíce botě brusle a tedy i Vaší noze. Tím maximálně využijete výhody velikosti koleček při zachování nejnižšího těžiště - dobré stability.

vzdálenost koleček od boty (2)

Uchycení rámu

Nejlevnější uchycení rámu je pevné, rám k botě je přinýtován, případně jinak pevně připevněn k botě. Takový rám nelze posouvat do stran pro nalezení optimálního těžiště, nelze ani vyměnit a hrozí postupné uvolnění nýtu a následně klapání bruslí (lze opravit pouze v některých případech). Kvalitní šroubované rámy lze posouvat do všech 4 směrů a tím nalézt ideální postavení rámu vůči Vaší noze - čímž se lepší jak bruslařský výkon, tak předejde bolestem, či propadání nohou do X/O (Jak na seřízení rámu bruslí?). Nejnovější variantou uchycení je montážní systém Trinity, který přináší další výhody - více o tříbodovém uchycení zde.

Kolečka 

Kolečka a ložiska jsou nejčastější možností jak ušetřit z celkové ceny bruslí. Ty nejkvalitnější kolečka totiž mohou stát jako celá bota brusle a proto se prakticky v základním sestavení nepoužívají. Zároveň však ovlivňují jízdní vlastnosti, po kvalitní botě, nejvíce a tak není vhodné na kvalitu koleček rezignovat úplně. Kolečka rozhodně nemají na omak působit plastově (či dokonce být tak tvrdá, že cvakají), zároveň nehledáte ani kolečka, která budou zcela gumová a pod Vaší vahou se budou deformovat. Kolečka by se měla točit bez větších potíží - k rovnoměrnému rozložení maziva v ložiscích však dochází až během prvních jízd.

Kolečka

Ložiska

 Velmi detailní článek o ložiscích a jak je vybrat najdete zde. Nicméně pokud jsou ložiska kvalitní značky tak při jízdě úplně rozdíl ABEC 7 a ABEC 9 nepoznáte (vysvětlení v článku). Ložiska lze zároveň snadno vyměnit a nemají na kvalitu jízdy takový vliv jako kolečka.

TIP: ABEC 10, ABEC 10 carbon a obdobná značení upozorňují na brusle, kterým je lepší se vyhnout. Značení ABEC vychází z normy, která má číselné rozpětí 1 – 9. Setkat se však můžete i s označením dle jiného standardu - nápis je pak  ILQ či SG. 

 

Jak poznat kvalitní kolečkové inline brusle

  1. Materiály jsou kvalitní
  2. Brusle na noze perfektně sedí  (pata ani nárt se nezvedají, brusle obepíná nejširší část chodidla) 
  3. Rám je dobře nastavený, pevný, optimálně šroubovaný a nastavitelný
  4. Kolečka nepůsobí plastově a snadno se točí
  5. Ložiska jsou osvědčené značky a značeny ABEC 5 – 9, případně ILQ či SG

 

Přesto chcete slyšet konkrétní modely nejlepších bruslí prodávaných v roce 2024? Pojďme se na ně podívat.

Nejlepší inline fitness brusle pro začátečníky a rekreační jezdce

Fitness brusle Powerslide Phuzion, Radon, Argon

Nejlevnější kvalitní kolečkové brusle pro běžnou fitness jízdu v parku, či stezkách naleznete v kategorii Phuzion a Radon nejoblíbenější dámský model kolečkových inline fitness bruslí je Powerslide Radon Teal 90 unisex modelem pak Powerslide Phuzion Radon 80 . Oba modely jsou zároveň vhodné kolečkové brusle pro začátečníky. Jsou dostatečně pevné v oblasti kotníku a zároveň měkké - tedy přizpůsobivé pro nohu svou konstrukcí boty. Pro začátek mají rozumnou velikost koleček, která je dělá stabilními. Zároveň mají šroubovaný rám Trinity, který lze nastavit dle potřeby a mají tedy perfektní poměr cena/výkon. Lze je tak označit za nejlepší kolečkové brusle brusle pro začátečníky.

Pro ty, kteří chtějí využít výhod 3 koleček, popřípadě hledají větší oporu (pevnější brusle s mohutnější vnitřní výstelkou), ale stále jim jde spíše o pohodlí, než rekordy na cyklostezce, jsou vhodné Powerslide Argon.

K2

Fitness brusle K2 Alexis, FIT, Trio, VO2S

Pro začátečníky jsou také vhodné kolečkové brusle K2 Alexis s 84 mm nebo 90 mm kolečky pro pokročilejší bruslaře. Oboje jsou pohodlné fitness brusle, které mají své příznivce a určitě je naplno využijí i Ti, kterým z některých důvodů tvarově, či vzhledově nesedí brusle značky Powerslide. Nevýhodou fitness bruslí K2 může být pevný rám, který nelze nastavit či vyměnit a utahovací systém (BOA/ rychloutahování), který utáhne celou botu rovnoměrně a nedává tedy prostor pro individuální dotažení jako tkaničky. Ve variantě 90 mm koleček od značky K2 jsou i inline brusle F.I.T. 90 BOA. Pokud chcete tři kolečka (lepší překonávání nerovností při zachování obratného rámu) jsou zde K2 Trio LT . V rámci designu pak na stezce jednoznačně zaujmou brusle s jednostranným rámem K2 VO2 S, které jsou však spíše pro užší chodidlo (označení VO2).

Nejlepší brusle pro pokročilé jezdce a výkonnostní inline fitness

Fitness brusle Powerslide Swell Stellar, Glacier, Nite, Pink, Triple black, Marawa

Pro zkušenější jezdce, kteří hledají možnosti jak zrychlit a dostat ze sebe i z inline bruslí maximum je vhodná řada Swell. Řada Swell je skupina bruslí s hybridním skeletem, který poskytuje skvělou odezvu, oporu a zároveň zachovává klasický vzhled fitness brusle. V rámci novinek pro minulé roky došlo ke změnám v tvarování vnitřní výstelky a tak je výběr modelů široký. Víc než kdy jindy platí, že nejlepší je, si brusle přijet vyzkoušet. V naší kamenné prodejně Inlinespecial v Kamenické 13 na Praze 7 Vám navíc poradíme jak s výběrem přímo na Vaše nohy, tak seřídíme rám pro správný postoj. 

Z oblíbených modelů však můžeme doporučit Swell Stellar 110, které jsou složeny z prémiových komponentů a zaručeně si je užijete. Obdobně jsou na tom i Swell Stellar s kolečky o velikosti 125 mm, které využijete při jízdě na delší vzdálenosti. Dá se říci, že jsou to nejlepší modely kolečkových bruslí v kategorii Swell. Nicméně nelze opomenout i ostatní. Za nejlepší a nejpohodlnější dámské kolečkové brusle by tu byl unisex model Swell Glacier Lake 100, který si často vybírají ženy pro vysoce pohodlnou botu, obratnější rám a měkká kolečka, která nejedou tak rychle, ale dobře tlumí vibrace z nerovného povrchu. Obdobně pak Swell Black 100 tyto a i další nové modely využívají právě Myfit 3DAP, patentovanou technologii výroby pěny o různých tloušťkách a hustotách, pro maximální komfort jízdy. Obdobnou botu mají Swell Desert 100, Swell Gold 125

Novinkou posledních let je též extra široký model Swell Bolt , Nite a Electric Pink. Tyto kolečkové inline brusle mají zcela pozměněnou stavbu vnitřní výstelky a tak vzniká více místa pro chodidlo, což ocení všichni, kteří dlouho hledali fitness brusle pro širokou nohu. Tyto modely můžeme v prodejně Inlinespecial složit s různými podvozky a velikostmi koleček - nejen s předem sestavenými 100, 110 a 125 mm.

Samozřejmě zůstává i zachována tradiční stavba řady Swell v podobě modelů Triple Black, Black Fire, Blue Moon, nebo novějších Navy , Marawa  a Citrus. To je roky osvědčená stavba řady Swell, ve které bruslaři po vyšlápnutí boty jezdí stovky kilometrů a nedají na pohodlí dopustit. V řadě Swell více než kde jinde platí, že stojí za to si udělat čas a vyzkoušet, který z modelů bude sedět nejlépe právě na Vaší noze. Takové kolečkové brusle s Vámi vydrží dlouhé roky a jízda bude opravdovou radostí.

Nejlepší freeskate brusle

Freeskate brusle Powerslide Imperial, Next, Storm, ZoomI zde platí, že nejlepší jsou ty, které sednou Vám. Bezkonkurenčně nejlépe technicky řešenou freeskate bruslí je řada Powerslide Next , kde můžete přizpůsobit a vyměnit prakticky cokoliv. Vzhledem k montážnímu uchycení Trinity a pevnému skeletu nejste limitováni ani velikostí kol. Můžete mít lední nůž, rám s rockeringem a kolečka od nejmenších až po 150 mm velké offroady. Brusle však sedí spíše normální noze. Pro širší nohu jsou pak pohodlné brusle řady Storm, či Zoom u K2 novinka Grid. Pro úzkou pak řada Imperial.

Fitness a freeskate brusle pro nejnáročnější jezdce

Top brusle pro nejnáročnější - HC Evo, Carbon, Tau, AriseTo nejlepší, co si v inline světě můžete pořídit jsou brusle s karbonovým skeletem, ten Vám poskytne mnoho výhod. Díky karbonovému skeletu získáte lehoučkou botu se skvělou odezvou, maximální výkonností, dlouhou životností a pohodlím. Pokud toužíte po karbonovém modelu, podívejte se na modely HC Evo, Powerslide Tau či Arise. To jsou jedinečné brusle, které Vám poskytnou maximální prožitek z jízdy.

V rámci řady Swell najdete též karbonový model - Swell Carbon.

 Nejlepší aggressive brusle

Inovativní a skvěle řešené brusle jsou nyní USD Aeon kde díky tomu, že jsou tvořeny z jednoho kusu máte lepší odezvu brusle, nižší těžiště a širší soulplate. Zanedbatelná není ani nízká váha. Pokud však hledáte klasičtější model s výměnnými framy (rámy) najdete je u nás také. I zde samozřejmě záleží na tom, jaký tvar nohy máte. Proto se nebojte zeptat, rádi poradíme. Pro děti existují nastavitelné dětské aggressive brusle, (dětské brusle do skateparku).

 

Asi jste si všimli, že většina modelů je od značky Powerslide, je to z toho důvodu, že víme, že je to to nejlepší co Vám můžeme doporučit. Powerslide je německá značka, založená bruslařem a má kolem sebe veliký tým jiných bruslařů, ať už z řad závodníků, aggressive, fitness či freeskate jezdců. Všechny brusle, kolečka a další vybavení tedy prochází testováním a neustálým vývojem, ve kterém se promítají nové dostupné materiály a technologie. Je to zároveň Powerslide, který přišel s inovativním uchycením rámu Trinity - více zde. Jejich brusle jsou tedy ty, se kterými nešlápnete vedle. Zároveň mají perfektní poměr cena vs. výkon a tak stačí pouze najít model, který padne Vašim nohám.

 

A nezapomeňte nejlepší kolečkové brusle jsou vždy ty, které Vám perfektně sedí a zároveň splňují vlastnosti potřebné pro to, jak je budete používat.

 

Podívejte se i na další články:

Zpět na přehled všech článků.